Zberateľstvo:Podpisy a autogramy

Autor: Lórant Kulík | 9.8.2018 o 9:43 | (upravené 9.8.2018 o 9:48) Karma článku: 1,72 | Prečítané:  183x

V zahraničí sa autogramom venujú zberatelia profesionálne.Podpisy umelcov,vedcov sa na aukciách dražia podobne ako bankovky a poštové známky.

Autogramy sú veľkým hitom  nielen v západných krajinách, ale aj v USA. Profesionálny zberatelia bez problémov zaplatia za  jeden podpis aj 10-tisíc dolárov.K tomu aby zberateľ získal smelosť a odvahu na nákup najväčších kuriozít, musí mať dostatok informácií a vedomostí o danej problematike.Zbierannie autogramov patrí k samostatným zberateľským disciplínam, ktorá má svoje pravidlá podobne ako filatélia a numizmatika.

Zberatelia by mali vedieť bez problémov rozlíšiť a identifikovať základné typy autogramov.Získavanie podpisov patrí k dôležitým faktorom, ktorý je rozhodujúci pri budovaní zbierky.Vo väčšine prípadov priamo úmerne závisí od písomného prejavu a komunikatívnych schopností zberateľa.Ďalším dôležitým faktom je slušnosť.Lovci autogramov sa musia správať so svojimi idolmi korektne s prejavom úcty, ak chcú uloviť nejaký autogram.Z tejto stručnej ukážky vidíme,že táto problematika je komplexnenjšia a náročnejšia v porovnaní s filateliou a numizmatikou.Zberatelia musia pri love autogramov  využívať svoju šikovnosť.

Milovníci autogramov by mali poznať základné výrazy a skratky nielen v slovenčine, ale aj v angličtine. Prefotený autogram- preprint sa označuje značkou PP. Kópie pôvodných fotiek sú takmer bezcenné, predávajú sa za symbolickú cenu. Zaujímavejší je takzvaný Autopen-AP, podpis je na fotke vyhotovený špeciálnym prístrojom. Autopeny sa dajú sa identifikovať najmä preto, že všetky podpisy sú identické a vyzerajú rovnako. Nepravé podpisy od sekretára sa označujú skratkou secretarial. Väčšinou ich vyhotovuje niekto iný a preto nie sú autentické. Zberatelia autogramov tieto nepravé podpisy dokážu odlíšiť od originálu pomerne rýchlo a efektívne.

Autogramy tvoria samostatnú zberateľskú disciplínu. Napriek tomu existuje množstvo spoločných znakov, ktoré sú veľmi blízke ku filatelii. Zberateľ nemôže vlastniť všetky podpisy sveta,situácia je podobná ako u poštových známok. Práve z týchto dôvodov sú veľmi populárne tematické zbierky. Autogramy športovcov, spevákov, hercov, režisérov a politikov sú veľmi populárne.Zberatelia s obľubou vyhľadávajú výnimočné a netradičné podpisy. V šoubiznise populárne dvojičky sú vďačným zberateľským objektom aj v oblasti autogramov. Takou zberateľskou kuriozitou sú podpisy dvojčat Verene a Nadine Buning(na snímke), ktoré pôsobia v nemeckej hudobnej skupine duo Schlager. Známe slovenské dvojičky, známe ako Twiinsky(na snímke)- Daniela a Veronika Nízlové dokážu svojimi podpismi zaujať aj zahraničných zberateľov.Podpisy ponúkajú pre zberateľov množstvo nových možností, ktoré aktívnejší zberatelia s obľubou využívajú...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?