Zberateľstvo:Podpisy a autogramy

Autor: Lórant Kulík | 9.8.2018 o 9:43 | (upravené 9.8.2018 o 9:48) Karma článku: 1,72 | Prečítané:  340x

V zahraničí sa autogramom venujú zberatelia profesionálne.Podpisy umelcov,vedcov sa na aukciách dražia podobne ako bankovky a poštové známky.

Autogramy sú veľkým hitom  nielen v západných krajinách, ale aj v USA. Profesionálny zberatelia bez problémov zaplatia za  jeden podpis aj 10-tisíc dolárov.K tomu aby zberateľ získal smelosť a odvahu na nákup najväčších kuriozít, musí mať dostatok informácií a vedomostí o danej problematike.Zbierannie autogramov patrí k samostatným zberateľským disciplínam, ktorá má svoje pravidlá podobne ako filatélia a numizmatika.

Zberatelia by mali vedieť bez problémov rozlíšiť a identifikovať základné typy autogramov.Získavanie podpisov patrí k dôležitým faktorom, ktorý je rozhodujúci pri budovaní zbierky.Vo väčšine prípadov priamo úmerne závisí od písomného prejavu a komunikatívnych schopností zberateľa.Ďalším dôležitým faktom je slušnosť.Lovci autogramov sa musia správať so svojimi idolmi korektne s prejavom úcty, ak chcú uloviť nejaký autogram.Z tejto stručnej ukážky vidíme,že táto problematika je komplexnenjšia a náročnejšia v porovnaní s filateliou a numizmatikou.Zberatelia musia pri love autogramov  využívať svoju šikovnosť.

Milovníci autogramov by mali poznať základné výrazy a skratky nielen v slovenčine, ale aj v angličtine. Prefotený autogram- preprint sa označuje značkou PP. Kópie pôvodných fotiek sú takmer bezcenné, predávajú sa za symbolickú cenu. Zaujímavejší je takzvaný Autopen-AP, podpis je na fotke vyhotovený špeciálnym prístrojom. Autopeny sa dajú sa identifikovať najmä preto, že všetky podpisy sú identické a vyzerajú rovnako. Nepravé podpisy od sekretára sa označujú skratkou secretarial. Väčšinou ich vyhotovuje niekto iný a preto nie sú autentické. Zberatelia autogramov tieto nepravé podpisy dokážu odlíšiť od originálu pomerne rýchlo a efektívne.

Autogramy tvoria samostatnú zberateľskú disciplínu. Napriek tomu existuje množstvo spoločných znakov, ktoré sú veľmi blízke ku filatelii. Zberateľ nemôže vlastniť všetky podpisy sveta,situácia je podobná ako u poštových známok. Práve z týchto dôvodov sú veľmi populárne tematické zbierky. Autogramy športovcov, spevákov, hercov, režisérov a politikov sú veľmi populárne.Zberatelia s obľubou vyhľadávajú výnimočné a netradičné podpisy. V šoubiznise populárne dvojičky sú vďačným zberateľským objektom aj v oblasti autogramov. Takou zberateľskou kuriozitou sú podpisy dvojčat Verene a Nadine Buning(na snímke), ktoré pôsobia v nemeckej hudobnej skupine duo Schlager. Známe slovenské dvojičky, známe ako Twiinsky(na snímke)- Daniela a Veronika Nízlové dokážu svojimi podpismi zaujať aj zahraničných zberateľov.Podpisy ponúkajú pre zberateľov množstvo nových možností, ktoré aktívnejší zberatelia s obľubou využívajú...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?