reklama

Európskí medailéri: Lembit Lõhmus navrhol jednotnú sériu estónskych euromincí

Zberatelia by mali mať aspoň základný prehľad o živote a tvorbe európskych medailérov, ktorí svojou umeleckou tvorbou prispeli k realizácii euromincí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vďaka jednotnej európskej mene sa takmer každodenne stretávame s dielami európskych medailérov.Autor estónskych euromincí akademický sochár a grafik Lembit Lõhmus je pre slovenských zberateľov menej známy. Okrem tvorby pamätných a obehových mincí je autorom poštových známok, exlibris a ďalších grafík(na snímke).

Obrázok blogu

Jednotný motív estónskych euromincí

Lembit Lõhmus sa narodil v Mustle, ktorá kedysi patrila k Tarvastu, ešte v období Estónskej socialistickej republiky.V rokoch 1969 až 1975 študoval na Tartu Art,neskôr na umeleckom inštitúte v Talline.V roku 2011 navrhol celú sériu estónskych euromincí, pre ktorú je typický jednotný motív s dominantnou a nezameniteľnou mapou Estónska. Umelec je veľmi všestranný, okrem tvorby modelov pamätných a obehových mincí sa venuje aj rytectvu. V rokoch 2003 až 2010 vyhotovil rytecký prepis viac než 200 estónskych poštových známok(na snímke).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Estónska sada mincí  s jednotným motívom.Na všetkých nomináloch vyniká mapa.
Estónska sada mincí s jednotným motívom.Na všetkých nomináloch vyniká mapa. (zdroj: Foto:Lórant Kulík)

Návrh estónskych euromincí sa spája so zaujímavým príbehom. Na sadrových modeloch začal pracovať, keď Estónska Národná banka vypísala verejnú súťaž, na grafický návrh všetkých siedmich nominálov spoločnej európskej meny. Autori predložili do súťaže 134 návrhov. Víťazom verejnej anonymnej súťaže sa stal svetoznámy sochár a medailér Lembit Lõhmus.V súťaži získal 12.482 platných hlasov. Úspech získal vďaka jednoduchému modernému a nadčasovému návrhu s výraznou a dominantnou mapou Estónska, ktorú dopĺňa 12 hviezd v medzikruží spolu s letopočtom razby. Iba máloktorí zberatelia vedia, že všetkých 7 estónskych euromincí má rovnaký dizajn, rozdiely sú iba vo veľkosti jednotlivých razieb a v nominálnych hodnotách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto myšlienka zo začiatku vyvolala protesty a nespokojnosť. Oficiálnu výrobu estónskych euromincí zahájila fínska mincovňa 20.7.2010.Obyvatelia si jednotné grafické návrhy veľmi rýchlo obľúbili, kuriózne euromince sa rýchlo stali legendami. Estónsko sa stalo prvou krajinou z bývalých republík Sovietskeho zväzu, ktorá zaviedla euro 1.7.2011.Estónska banka stanovila výmenný kurz v pomere (1 € = 15,6466 korún).Estónci platili do roku 2011 s pôvodnou menou Krooni a s halierníkmi, ktoré volali Senti.

Medailér, grafik a ilustrátor získal množstvo ocenení

V rokoch 1989-1992 pracoval Lembit Lõhmus ako interiérový dizajnér. Pomerne rýchlo sa vypracoval na svetoznámeho medailéra, grafika, ilustrátora a rytca poštových známok. Talentovaný umelec vystavoval svoje diela vo všetkých umeleckých smeroch ktorým sa venuje. Získal množstvo cien vo všetkých umeleckých oblastiach na medzinárodných súťažiach všade vo svete. Ocenení a výstav je toľko, že by sme im mohli venovať samostatný príspevok. Najkrajšia známka Estónska, ktorú vyryl Lembit Lõhmus získala na súťaži WIPA Grand Prix 2000-5.miesto.Vystavoval prevažne v Severných krajinách najmä vo Fínsku, Nemecku, Švédsku a Estónsku. Zúčastnil sa medzinárodných súťaží aj v Českej republike a na Slovensku. Okrem medailérskej tvorby patrí Lembit Lõhmus k najvýznamnejším tvorcom estónskych poštových známok, grafík, ilustrácií a ex libris.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Lembit Lõhmus vo svojom ateliéri
Lembit Lõhmus vo svojom ateliéri (zdroj: Foto:Lembit Lõhmus)
Poštová zmámka z tvorby Lembita Lõhmusa
Poštová zmámka z tvorby Lembita Lõhmusa (zdroj: Foto:Lembit Lõhmus)
Ukážka Ex Libris z tvorby svetoznámeho rytca a medailéra Lembita Lõhmusa
Ukážka Ex Libris z tvorby svetoznámeho rytca a medailéra Lembita Lõhmusa (zdroj: Foto:Lembit Lõhmus)
Lembit Lõhmus
Lembit Lõhmus (zdroj: Foto:Lembit Lõhmus)
2 euro averz
2 euro averz (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
2 euro reverz
2 euro reverz (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Lembit Lõhmus
Lembit Lõhmus (zdroj: Foto:Lembit Lõhmus)
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  270
  •  | 
  • Páči sa:  1 608x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu