reklama

Numismatics: Klaudyánova mapa–Slovak &Englisch language

Pre milovníkov histórie a numizmatiky sme pripravili dvojjazyčný príspevok s titulkom Klaudyánová mapa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Článok vyšiel 30.3.2018 v denníku Korzár v slovenskom jazyku a takmer súbežne na serveri infolglitz.com v anglickom preklade. Netradičnou dvojjazyčnou kombináciou chceme umožniť, aby si mohli príspevok prečítať aj zahraniční numizmatici. 

Numizmatik: Klaudyánova mapa

S umeleckým stvárnením historických máp v numizmatike sa stretávame iba sporadicky.

30. mar 2018 o 0:00 Lórant Kulík

Čítajte viac: https://korzar.sme.sk/c/20790826/numizmatik-klaudyanova-mapa.html#ixzz5QuMQVEGL

Česká národná banka pripravila pre zberateľov netradičnú novinku práve na túto neobvyklú tému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K najnovším numizmatickým atrakciám patrí strieborná 200 Kč minca, ktorá pripomína 500. výročie vzniku Klaudyánovej mapy.

Historický kartografický dokument popisuje najstaršie časti štátneho územia Čiech.

Dominantným motívom 200 Kč mince je alegorický voz s koňmi na oboch stranách (na snímke vľavo dole). Spodnú časť kompozície dopĺňajú erby Českého a Uhorského kráľovstva spolu so symbolmi ďalších významných rodov.

Vľavo strieborná minca, vpravo Klaudyánová mapa
Vľavo strieborná minca, vpravo Klaudyánová mapa (zdroj: Foto:archív)

Umelecké návrhy 200 Kč mincí zhotovil Zbyněk Fojtů podľa pôvodnej mapy z roku 1518 (na snímke vpravo).

Akademický sochár na reverze zvýraznil zmenšenú repliku pôvodnej Klaudyánovej mapy z roku 1518. Opisy a letopočty pripomínajú 500. výročie vzniku historického dokumentu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto nevšedné kuriozity spolu s replikami pôvodných máp dokážu spestriť aj celkom bežné zbierky. Ak numizmatici dokážu skompletizovať repliky týchto historických dokumentov, tak je to úspech.

Mapa má rozmery 1260 × 640 mm, je umiestnená v spodnej tretine hárku (na snímke vpravo). Monogramy spolu s letopočtami autor zvýraznil v ľavej hornej časti diela. Autorom pôvodného diela bol mladoboleslavský lekár a vydavateľ Mikuláš Klaudyán.

Je to najstaršia mapa Čiech, na tvorbe diela autor začal pracovať už v roku 1516. História českej kartografie sa spája so zaujímavým príbehom.

Vďaka M. Klaudyánovi, vtedajším rytcom a výborným dobovým tlačiarenským majstrom, dnes dokážeme mapu dokonale analyzovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Realizácia diela bola v tom období náročná a zložitá. Norimberská rada v roku 1517 prešetrila, či nie je výtvarný návrh v rozpore s náboženskou vierou.

Okrem autora sa na tvorbe mapy podieľal aj významný rytec Andreas Kaschauer. Drevený štočok vyryl podľa návrhu M. Klaudyána, unikátnu mapu vyrobili v dielni Jeronýma Holtzla. Vtedajšia technika výroby nebola zďaleka tak dokonalá ako dnes, projekt realizovali až v roku 1518.

Drevorezy bolo potrebné ručne kolorovať, vďaka čomu mapa pripomína umeleckú tvorbu vtedajšej doby. V Litoměřickej biskupskej knižnici sa dodnes zachoval iba jediný exemplár. Je zaujímavý najmä preto, že je nalepený na plátne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pôvodné dielo je uložené v Štátnom oblastnom archíve v Litoměřiciach. Dnešná moderná technika umožňuje tieto diela reprodukovať. Ak sa zberateľom podarí spárovať kvalitnú repliku mapy s 200 Kč mincou, tak je to úspech.

The original work is deposited in the State Regional Archive in Litoměřice.
The original work is deposited in the State Regional Archive in Litoměřice. (zdroj: Foto:archív)

Numismatics: Klaudyánova mapa – Slovak &Englisch language

March 30, 2018

We meet only sporadically with the artistic design of historical maps in numismatics. Korzár-Mar 2018 um 0:00 Lórant Kulík

The Czech National Bank has prepared for the collectors an unusual novelty on this unusual topic.

The latest numismatic attraction is the silver coin 200 CZK, which commemorates the 500th anniversary of the Klaudyan card.

The historical cartographic document describes the oldest parts of the territory of Bohemia.

The dominant motif of the 200 CZK coin is an allegorical car with horses on both sides (pictured bottom left). The lower part of the composition is supplemented by the arms of the Czech and Uhorian kingdoms and the symbols of other important families.

Artworks of 200 coins were made by Zbyněk Fojtů according to the original map.

The academic sculptor on the reversal raised the miniaturized copy of the original Klaudyan map of 1518. Oppies and Annals commemorate the 500th anniversary of the historical document.

These remarkable curiosities along with the replicas of the original maps can be seen through the most common collections. If numismatics can complete the replicas of these historical documents, that is a success.

The map is 1260 × 640 mm and is located in the lower third of the page (shown on the right). The monograms and the years were highlighted by the author in the upper left part of the work.

It is the oldest map of Bohemia, the author began in 1516 to work on the work of the work. The history of Czech cartography has an interesting history.

Thanks to M. Klaudyan, then the engraver and excellent artwork, we can now analyze the map perfectly.

The realization of the work was difficult and complicated at that time. The Nuremberg Council examined in 1517 whether the draft contradicted the faith or not.

In addition to the author, Andreas Kaschauer, a well-known engraver, was involved in the creation of the map. The wooden block was designed by M. Klaudyan and made into a unique map in Jerome Holtzl's workshop. The production technology was not perfect today, the project was not realized until 1518.

The woodcuts had to be hand-colored, so that the map is reminiscent of the artistic creations of the time. Only one specimen has been preserved in the Litoměřice Episcopal Library. It is especially interesting because it is glued on canvas.

The original work is deposited in the State Regional Archive in Litoměřice. Today's modern technology allows the reproduction of these works. If the collector succeeds in combining a good copy of the card with 200 CZK coins, it is a success.

The most important news from Eastern Slovakia can be read on Korzar.sme.sk

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  270
  •  | 
  • Páči sa:  1 608x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu