Foto-video galéria s článkom: Prezentácia zborníka Košický zlatý poklad (1935-2015)

Autor: Lórant Kulík | 25.1.2019 o 19:38 | (upravené 28.1.2019 o 19:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  157x

V roku 2015 Košický občiansky klub na čele s predsedníčkou Ildikó Csáji Palenčárovou. usporiadal konferenciu pri príležitosti 80.výročia Košického zlatého pokladu.

Na stretnutí odzneli mimoriadne cenné príspevky v slovenskom a maďarskom jazyku. O akcii sme čitateľov  podrobne informovali v denníku Korzár. Články z roku 2015 sú dostupné v elektronickej podobe na nasledujúcom linku.

Čítajte viac: https://korzar.sme.sk/c/8029539/numizmatik-kosicky-zlaty-poklad-i-cast.html#ixzz5U0Psugm8

Čítajte viac: https://korzar.sme.sk/c/8037508/numizmatik-kosicky-zlaty-poklad-ii-cast.html#ixzz5U0PGuUqQ

V roku 2015 presedníčka KOK-KPK sľúbila, že príspevky z konferencie klub vydá v dvojjazyčnom zborníku. Ildikó Csáji Palenčárová svoj sľub splnila.Pre milovníkov histórie a numizmatiky v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach KOK-KPK 17.1.2019 usporiadal prezentáciu zborníka. Dnes prinášame podrobné informácie o skvelej akcii, ktoré sme doplnili fotografiami a videami.

Zborník zostavila  Ildikó Csáji Palenčárová

 Akciu podporil Generálny konzul Maďarska v Košiciach Ádám Szesztay, ktorý sa kvôli zaneprázdnenosti nemohol na akcii zúčastniť. Prítomná bola prvá konzulka Maďarska v Košiciach Gris Emese Diána (na snímke vo fotoprílohe).Po úvodnom príhovore riaditeľa Východoslovenského múzea PhDr.Roberta Polláka sa k prítomným prihovorila Ildikó Csáji Palenčárová.Prečítala predslov z novej publikácie v maďarskom jazyku(na snímke).Profesionálna tlmočníčka Mgr.Andrea Gablyasz, simultánne prekladala jednotlivé príspevky obojsmerne.

Na prezentácii sa zúčastnili aj zahraniční hostia

 Na akcii sa zúčastnili aj zahraniční hostia z Maďarska,ktorí vďaka profesionálnemu simultánnemu prekladu prekonali jazykovú bariéru. K prítomným sa ďalej prihovoril  Dr.Attila Ulrich PhD, historik, numizmatik a muzeológ, pracovník múzea, ktorý pricestoval do Košíc z neďalekej  Nyiregyházi. Popísal súvislosti medzi Košickou expozíciou mincí nájdených v budove Spišskej komory a pokladu z Újfehértó.Príhovor Dr.Ulricha si môžete pozrieť na videu, podobne ako aj ďalšie príspevky.

Video:Lórant Kulík

Nálezca pokladu Peter Stachów

Od Attilu Ulricha prevzal slovo Peter Balázs (na snímke a videu) známy košický numizmatik.geneoalóg a bádateľ. Histórii a bádaniu Košického zlatého pokladu sa venuje už niekoľko desaťročí. Podarilo sa mu vypátrať nálezcu pokladu Petra Stachówa.Často sa v literatúre uvádza meno nálezcu Petra Stachówa nesprávne Stacho, Stachó, Stachov,Stachóv.Meno nálezcu by sa malo uvádzať s dĺžňom a dvojitým  „w“-„Stachów“,podľa pravidiel poľského pravopisu.V roku 2015 sme sa stretli na konferencii so synom nálezcu poľského pôvodu ,čo sme podrobne popísali ešte v roku 2015 v denníku Korzár.Peter Balázs vyzval prítomných a obyvateľov Košíc k ďalšiemu bádaniu.Všetky nové informácie sú veľmi dôležité pre ďalší výskum.Ak máte zaujímavé doteraz nepublikované informácie o poklade,bádateľa,numizmatika môžete kontaktovať prostredníctvom Košického občianskeho klubu.Výzva Petra Balázsa je dostupná na nasledujúcom videu.

Video:Lórant Kulík

V závere sa k prítomným prihovorila PhDr.Eleonóra Blašková (na snímke a videu), bibliografka Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach.Vo svojom vystúpení sa venovala staviteľovi Aloisovi Novákovi v rokoch 1920-1938, podobne ako na konferencii v roku 2015.Po ukončení oficiálnej časti Idikó Csáji Palenčárová pozvala prítomných na občerstvenie.

Video:Lórant Kulík

Dvojjazyčný zborník vydavateľ spracoval profesionálne

Predsedníčka Košického občianskeho klubu zborník spracovala na vysokej profesionálnej úrovni. Spolupracovala s prekladateľmi, vďaka čomu získajú milovníci histórie a Košického zlatého pokladu nové vedomosti nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku.Okrem slovenských historikov, múzejníkov, bibliografov a ďalších znalcov numizmatiky predniesli svoje príspevky aj zahraniční hostia. Do zborníka vybrala predsedkyňa  KOK-KPK najzaujímavejšie prednášky, ktoré odzneli na konferencii.Spolu je ich 26, pri každej téme je uvedený autor aj prekladateľ.Zborník je spracovaný príkladne, takmer všetky články prešli jazykovou korektúrou.

Publikácia vyšla v náklade 300 kusov a je vytlačená na kvalitnom kriedovom papieri.Na konferencii odzneli zaujímavé témy z histórie, ktoré súvisia s pokladom. Historici a milovníci mincí určite nájdu zaujímavé, témy, ktoré ich dokážu zaujať. Publikáciu si môžu záujemcovia zakúpiť v Košickom Občianskom klube na Mäsiarskej ulici 26 v Košiciach. Bádateľom a účastníkom konferencie ďakujeme, že prispeli k ďalšiemu výskumu historického pokladu.Predpokladáme, že nás v budúcnosti prekvapia ďalšími novými informáciami, ktoré súvisia s históriou Košického zlatého pokladu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd sa postavil Kmotríkovcom. Zverejnil, prečo tak urobil

Vyšetrovanie, kto naozaj profituje z podnikania vodárenskej firmy Infra Services, pokračuje.

Komentár Petra Schutza

Presne toto sa zvykne nazývať mafianizácia štátu

Na Kočnerovi je príznačné práve presvedčenie, že spravodlivých niet.


Už ste čítali?