reklama

Foto-video galéria s článkom: Prezentácia zborníka Košický zlatý poklad (1935-2015)

V roku 2015 Košický občiansky klub na čele s predsedníčkou Ildikó Csáji Palenčárovou. usporiadal konferenciu pri príležitosti 80.výročia Košického zlatého pokladu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na stretnutí odzneli mimoriadne cenné príspevky v slovenskom a maďarskom jazyku. O akcii sme čitateľov podrobne informovali v denníku Korzár. Články z roku 2015 sú dostupné v elektronickej podobe na nasledujúcom linku.

Čítajte viac: https://korzar.sme.sk/c/8029539/numizmatik-kosicky-zlaty-poklad-i-cast.html#ixzz5U0Psugm8

Čítajte viac: https://korzar.sme.sk/c/8037508/numizmatik-kosicky-zlaty-poklad-ii-cast.html#ixzz5U0PGuUqQ

V roku 2015 presedníčka KOK-KPK sľúbila, že príspevky z konferencie klub vydá v dvojjazyčnom zborníku. Ildikó Csáji Palenčárová svoj sľub splnila.Pre milovníkov histórie a numizmatiky v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach KOK-KPK 17.1.2019 usporiadal prezentáciu zborníka. Dnes prinášame podrobné informácie o skvelej akcii, ktoré sme doplnili fotografiami a videami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hostí privítall riaditeľ VSM v Košiciach PhDr.Robert Pollák
Hostí privítall riaditeľ VSM v Košiciach PhDr.Robert Pollák (zdroj: Foto:Lórant Kulík)

Zborník zostavila Ildikó Csáji Palenčárová

 Akciu podporil Generálny konzul Maďarska v Košiciach Ádám Szesztay, ktorý sa kvôli zaneprázdnenosti nemohol na akcii zúčastniť. Prítomná bola prvá konzulka Maďarska v Košiciach Gris Emese Diána (na snímke vo fotoprílohe).Po úvodnom príhovore riaditeľa Východoslovenského múzea PhDr.Roberta Polláka sa k prítomným prihovorila Ildikó Csáji Palenčárová.Prečítala predslov z novej publikácie v maďarskom jazyku(na snímke).Profesionálna tlmočníčka Mgr.Andrea Gablyasz, simultánne prekladala jednotlivé príspevky obojsmerne.

Publikácia
Publikácia (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Zborník vydal Košický občiansky klub
Zborník vydal Košický občiansky klub (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Obsah
Obsah (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Obsah 1
Obsah 1 (zdroj: Foto:Lórant Kulík)

Na prezentácii sa zúčastnili aj zahraniční hostia

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Na akcii sa zúčastnili aj zahraniční hostia z Maďarska,ktorí vďaka profesionálnemu simultánnemu prekladu prekonali jazykovú bariéru. K prítomným sa ďalej prihovoril Dr.Attila Ulrich PhD, historik, numizmatik a muzeológ, pracovník múzea, ktorý pricestoval do Košíc z neďalekej Nyiregyházi. Popísal súvislosti medzi Košickou expozíciou mincí nájdených v budove Spišskej komory a pokladu z Újfehértó.Príhovor Dr.Ulricha si môžete pozrieť na videu, podobne ako aj ďalšie príspevky.

Video:Lórant Kulík

Nálezca pokladu Peter Stachów

Od Attilu Ulricha prevzal slovo Peter Balázs (na snímke a videu) známy košický numizmatik.geneoalóg a bádateľ. Histórii a bádaniu Košického zlatého pokladu sa venuje už niekoľko desaťročí. Podarilo sa mu vypátrať nálezcu pokladu Petra Stachówa.Často sa v literatúre uvádza meno nálezcu Petra Stachówa nesprávne Stacho, Stachó, Stachov,Stachóv.Meno nálezcu by sa malo uvádzať s dĺžňom a dvojitým „w“-„Stachów“,podľa pravidiel poľského pravopisu.V roku 2015 sme sa stretli na konferencii so synom nálezcu poľského pôvodu ,čo sme podrobne popísali ešte v roku 2015 v denníku Korzár.Peter Balázs vyzval prítomných a obyvateľov Košíc k ďalšiemu bádaniu.Všetky nové informácie sú veľmi dôležité pre ďalší výskum.Ak máte zaujímavé doteraz nepublikované informácie o poklade,bádateľa,numizmatika môžete kontaktovať prostredníctvom Košického občianskeho klubu.Výzva Petra Balázsa je dostupná na nasledujúcom videu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Video:Lórant Kulík

V závere sa k prítomným prihovorila PhDr.Eleonóra Blašková (na snímke a videu), bibliografka Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach.Vo svojom vystúpení sa venovala staviteľovi Aloisovi Novákovi v rokoch 1920-1938, podobne ako na konferencii v roku 2015.Po ukončení oficiálnej časti Idikó Csáji Palenčárová pozvala prítomných na občerstvenie.

Video:Lórant Kulík

Dvojjazyčný zborník vydavateľ spracoval profesionálne

Predsedníčka Košického občianskeho klubu zborník spracovala na vysokej profesionálnej úrovni. Spolupracovala s prekladateľmi, vďaka čomu získajú milovníci histórie a Košického zlatého pokladu nové vedomosti nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku.Okrem slovenských historikov, múzejníkov, bibliografov a ďalších znalcov numizmatiky predniesli svoje príspevky aj zahraniční hostia. Do zborníka vybrala predsedkyňa KOK-KPK najzaujímavejšie prednášky, ktoré odzneli na konferencii.Spolu je ich 26, pri každej téme je uvedený autor aj prekladateľ.Zborník je spracovaný príkladne, takmer všetky články prešli jazykovou korektúrou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Publikácia vyšla v náklade 300 kusov a je vytlačená na kvalitnom kriedovom papieri.Na konferencii odzneli zaujímavé témy z histórie, ktoré súvisia s pokladom. Historici a milovníci mincí určite nájdu zaujímavé, témy, ktoré ich dokážu zaujať. Publikáciu si môžu záujemcovia zakúpiť v Košickom Občianskom klube na Mäsiarskej ulici 26 v Košiciach. Bádateľom a účastníkom konferencie ďakujeme, že prispeli k ďalšiemu výskumu historického pokladu.Predpokladáme, že nás v budúcnosti prekvapia ďalšími novými informáciami, ktoré súvisia s históriou Košického zlatého pokladu.

Sála bola takmer plná
Sála bola takmer plná (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
PhDr.Robert Pollák,riaditel Východoslovenského múzea v Košiciach
PhDr.Robert Pollák,riaditel Východoslovenského múzea v Košiciach (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Zborník o konferencii zostavila Ildikó Csáji Palenčárová a zároveň sa medzi prvými prihovorila k publiku
Zborník o konferencii zostavila Ildikó Csáji Palenčárová a zároveň sa medzi prvými prihovorila k publiku (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Na prezentácii sa zúčastnila aj maďarská vicekonzulka v Košiciach  Gris Emese Diána v popredí v čiernom kostýme
Na prezentácii sa zúčastnila aj maďarská vicekonzulka v Košiciach Gris Emese Diána v popredí v čiernom kostýme (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Ildikó Csáji Palenčárová
Ildikó Csáji Palenčárová (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
V pozadí s mikrofónom tlmočníčka Mgr.Andrea Gablyasz
V pozadí s mikrofónom tlmočníčka Mgr.Andrea Gablyasz (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
S novinkami prišiel numizmatik a bádatel Peter Balázs
S novinkami prišiel numizmatik a bádatel Peter Balázs (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Ing.Zoltán Balassa (vľavo), Dr.Ladislav Máté(na snímke vpravo).V pozadí vľavo Ing.arch.František Kaločay
Ing.Zoltán Balassa (vľavo), Dr.Ladislav Máté(na snímke vpravo).V pozadí vľavo Ing.arch.František Kaločay (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Poklad Újfehértó prítomným predstavil Dr.Attila Ulrich z Maďarska
Poklad Újfehértó prítomným predstavil Dr.Attila Ulrich z Maďarska (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Milovníci histórie a Košického zlatého pokladu sa s radosťou zúčastnili na prezentácii
Milovníci histórie a Košického zlatého pokladu sa s radosťou zúčastnili na prezentácii (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Bibliografka PhDr.Eleonóra Blašková(vľavo) s predsedkyňou Košického občianskeho klubu
Bibliografka PhDr.Eleonóra Blašková(vľavo) s predsedkyňou Košického občianskeho klubu (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Na akcii sa zúčastnili aj zahraniční hostia
Na akcii sa zúčastnili aj zahraniční hostia (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Bibliografka PhDr.Eleonóra Blašková
Bibliografka PhDr.Eleonóra Blašková (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Zborník si mohli prítomní zakúpiť na prezentácii
Zborník si mohli prítomní zakúpiť na prezentácii (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Akcia bola dvojjazyčná,jednotlivé príspevky simultánne prekladala Mgr.Andrea Gablyasz
Akcia bola dvojjazyčná,jednotlivé príspevky simultánne prekladala Mgr.Andrea Gablyasz (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Na prezentácii zborníka sa zúčastnil aj Ján Spišák(na snímke vľavo) a Ing.Jaroslav Mezencev
Na prezentácii zborníka sa zúčastnil aj Ján Spišák(na snímke vľavo) a Ing.Jaroslav Mezencev (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Peter Stachów-nálezca pokladu
Peter Stachów-nálezca pokladu (zdroj: Foto:archív)
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  270
  •  | 
  • Páči sa:  1 608x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu