Fotoreportáž s článkom: Orchidey- skvosty v ríši rastlín

Autor: Lórant Kulík | 15.4.2019 o 11:51 | (upravené 15.4.2019 o 13:19) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  143x

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa 1-17.3.2019 konala výstava Orchidey-skvosty v ríši rastlín.Nádhernú výstavu si prišlo pozrieť 8400 návštevníkov.Kvety sú so svojou krásou nadčasové,čo dokumentuje fotoreportáž z výstavy.

Výstava návštevníkov zaujala

Záujem bol veľký, výstavu si prišlo pozrieť 8400 návštevníkov, čo je rekord.V Botanickej záhrade sme stretli mladé rodiny s deťmi, ale aj staršiu generáciu.Dobre sa cítili,okrem pestrofarebných kvetov návštevníkov zaujali aj o ďalšie expozície.Vďaka skvelej organizácii a ochotným pracovníkom Botanickej záhrady UPJŠ, si návštevníci mohli pozrieť tropické aj subtropické skleníky.

Základné delenie

Orchidey patria do čeľade krytosemenných rastlín. Rastliny sú geneticky nestále, čo umožňuje medzirodové a medzidruhové kríženie. Existuje asi 100-tisíc rôznych kultivarov a hybridov. Orchidey sa najčastejšie vyskytujú v tropických oblastiach. Táto problematika je pomerne rozsiahla, uvedieme  iba základné delenie podľa miesta výskytu. Sú známe epifilické, terestrické a teplomilné, temperované a chladnomilné druhy, ktoré botanici dokážu veľmi ľahko rozpoznať. Mohli by sme túto problematiku rozoberať podrobnejšie, ale pre nebotanikov postačujú základné informácie. Návštevníkov dokážu najviac  zaujať kuriozity. Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vlastní dva najvzácnejšie orchidey na svete črievičkovca Rothschildianovho. Hodnota jedného exemplára najvzácnejšej orchidey sa pohybuje okolo  4-tisíc eur.

Slovenské orchidey

Orchidey nerastú len v trópoch, ale aj na Slovensku. V našom miernom pásme sa vyskytuje asi 79 druhov vstavačovitých. Darí sa im najmä na lúkach, rašeliniskách, močiaroch a lesoch. Systematický zber, vykopávanie  ohrozuje výskyt rastlín vo voľnej prírode. Chránené druhy sú uvedené v CITES zozname v prílohe II. Obchod, zber, ničenie voľne rastúcich orchideí je zakázaný. K najznámejším druhom patrí Črievičník papučkový, Vstavačovec škvrnitý, Neotinea trojzubá a ďalšie.

Výstava pôsobí esteticky a vkusne

Popis jednotlivých druhov nedokáže nahradiť vizuálny dojem. Organizátori výstavy rozmiestnili tieto krásne rastlinky veľmi vkusne a elegantne. Dbali na to, aby kvitnúce orchidey tvorili estetický vzhľadný celok. Prostredníctvom našej fotoreportáže vás pozývame na prehliadku výstavy.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali (video)

Vládol nám tu organizovaný zločin, tvrdí Daniel Lipšic.

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má strach, lebo jednou z možností je pruhovaný dres v Ilave.

Komentár Matúša Krčmárika

Keď ubúda diskusie, ubúda demokracie

Brexit si zaslúži lepšie argumenty.


Už ste čítali?