Fotohistória: Ako sa zmenili Košice

Autor: Lórant Kulík | 10.4.2019 o 11:47 | (upravené 29.4.2019 o 16:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  102x

V Košiciach sú najrozšírenejšie historické fotografie-pohľadnice Hlavnej, Alžbetinej, Mlynskej ulice, a  ďalšie, ktoré boli súčasťou historického centra už aj v minulosti.

Hlavnú ulicu fotili aj naši predkovia

Historické fotografie sú veľmi obľúbené v médiách, ale väčšinou sa opakujú tie isté témy.Ďalšie časti miest sa v médiách objavujú iba sporadicky. Pred niekoľkými desaťročiami  tieto ulice nepatrili do úzkeho centra, fotografov neinšpirovali.Dnes sú vzácne vďaka nezastavitelnému vývoju,archívne snímky mapujú ako sa postupne počas dlhých desaťročí menila architektúra. Staré budovy nahradili nové, vďaka čomu sa niektoré ulice zmenili na nepoznanie.

Zabudnuté košické ulice

Niektoré ulice v minulosti neboli dôležité, najmä z týchto dôvodov sa historické fotografie vyskytujú iba ojedinelo. K takýmto kuriozitám patrí  dobová snímka ulice Československej armády z roku 1964.Fotografia vznikla pri zvŕškovaní a montáži koľají v uliciach mesta. Archívnu fotografiu vyhotovil  G.Bodnár  11.februára 1964 a dnes je súčasťou fotoarchívu TASR. Historickú snímku sme upravili tak, aby bola dobre viditeľná ulica Československej armády z pravej strany.

Pamiatkári by dnes historické budovy zachránili

Keď si fotografiu porovnáte s aktuálnou, ktorú sme vyhotovili v týchto dňoch, tak sú dobre viditeľné rozdiely. Ulica vyzerá úplne ináč, historické domy na pravej strane nahradili novšie. Na archívnej fotke z roku 1964 sú historické budovy so zaujímavou architektúrou, ktoré by dnes pamiatkári určite nedovolili zbúrať. Stačí porovnať historickú snímku so súčasnou.Aktuálnou fotografiou sme zámerne upravili na čiernobielu,aby boli snímky porovnateľné z technického hľadiska.Nakoniec sme pridali farby, na fotografiách sú dobre viditeľné rozdiely, ktorými prešla ulica Československej armády za posledných 55 rokov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Hrám najvyššiu ligu a pritom v lete driem niekde na stavbe (rozhovor)

Hokejista Konečný o situácii v lige.

Kalavská najskôr hrozila demisiou, teraz o odchode mlčí

Drucker vraj s ministerkou nehovoril o jej vstupe do jeho strany.


Už ste čítali?