reklama

Prednáška pre študentov Univerzity tretieho veku: Lovci mamutov-Archeopark Pavlov

Pre študentov Univerzity tretieho veku TU Košice Mgr.Lucia Kocáková zorganizovala prednášku Mgr.Martina Nováka, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR na tému Lovci mamutov a ich svet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Téma úzko súvisí s dejinami umenia a s históriou.Prednáška bola určená pre poslucháčov všetkých ročníkov a odborov. Akcia sa konala 12.apríla v združených posluchárňach TU Košice.

Na úvod Mgr.Martin Novák, Ph.D prítomných informoval, že sa vo svojom príspevku zamerá na sídelné areály Dolní Věstonice, Pavlov a Milovice. Ide o unikátne súbory loveckých sídlisk,ktoré ukrývajú množstvo archeologických, antropologických a umeleckých cenností.

Mgr.Martin Novák, Ph.D sa na prednáške venoval zaujímavej téme-Lovci mamutov a ich svet
Mgr.Martin Novák, Ph.D sa na prednáške venoval zaujímavej téme-Lovci mamutov a ich svet (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Na prednáške sa zúčastnili študenti všetkých ročníkov Univ.tretieho veku TU Košice-
Na prednáške sa zúčastnili študenti všetkých ročníkov Univ.tretieho veku TU Košice- (zdroj: Foto:Lórant Kulík)
Téma bola zaujímavá, prítomní pozorne sledovali prednášku
Téma bola zaujímavá, prítomní pozorne sledovali prednášku  (zdroj: Foto:Lórant Kulík)

 Dolní Věstonice

V ďalšej časti prítomných informoval o zaujímavých nálezoch a výskume v katastrálnej oblasti Dolné Věstonice.Archeologická lokalita s nálezmi zo staršej doby kamennej sa nachádza v susedstve obce Pavlov, ktorá tiež patrí k zaujímavých archeologickým lokalitám. Archeologické nálezy v centre Dolních Věstonic poskytli najucelenejšie kostrové nálezy moderných ľudí (Homo sapiens).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Systematické prieskumy v tejto oblasti robil Karel Absolon v rokoch 1924-1938.Ďalšie podrobné vykopávky viedol v rokoch 1947-1948 Bohuslav Klíma.Tím Karola Absolona v roku 1925 objavil v zbytkoch pravekého ohniska vzácnu Věstonícku venušu(na snímke).

Věstonicka venuša
Věstonicka venuša (zdroj: Foto:archív)

 Věstonínska venuša

Autor prednášky prítomných oboznámil s Věstoníckou venušou(na snímke), ktorá je považovaná za najstaršiu ľudskú sošku na svete.Keramická soška nahej ženy z obdobia mladšieho paleolitu je považovaná za symbol plodnosti, má dĺžku 11 cm,šírku 4 centimetre. Mgr.Novák ešte raz zdôraznil, že sošku objavil 13.júla 1925 známy archeológ a speológ Karol Absolon. Sošku, ktorá pochádza z obdobia 29 000-25 000 pred našim letopočtom archeológ našiel uprostred veľkého ohniska medzi obcou Pavlov a Dolnými Věstonicami.V týchto pravekých osadách pred 30-tisíc rokmi žili lovci mamutov, čo dokazujú nájdené kostrové pozostatky a umelecké predmety. Pomocou počítačovej tomografie archeológovia zistili, že naši predkovia Věstonínsku venušu vymodelovali z jemnej hliny a vody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Archeologický nález podrobili podrobnému výskumu.Moderné skenovacie metódy odkryli vo vnútri sošky množstvo nebezpečných prasklín.V budúcnosti môžu tieto zistené skutočnosti viesť k prísnejším kritériám pri preprave sošky. Zrejme viac opatrnosti si bude vyžadovať letecká preprava archeologického nálezu.

 Milovice IV

K ďalším náhodným okolnostiam patrí predap cesty ,ktorý archeológom umožnil skúmať bohatú vrstvu v hĺbke 5 metrov.Archeológovia pracovali v ťažkých a neobvyklých podmienkach.Pri bežných archeologických výskumoch historici väčšinou kopú zhora nadol.Vozovka sa prepadla,archeológovia museli kopať zdola nahor(na snímke).Bola to pre nich neobvyklá úloha robili takzvanú inverznú archeológiu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pod prepadnutou cestou archeológia pracovali v ťažkých podmienkach. Robili inverznú archeológiu,kopali zdola nahor
Pod prepadnutou cestou archeológia pracovali v ťažkých podmienkach. Robili inverznú archeológiu,kopali zdola nahor (zdroj: Foto:archív)

 Záhadné tajomstvo

Na záver si prítomní vypočuli zaujímavý príbeh o tajomnom hrobe.Archeológovia si nad nevyriešeným problémom lámali hlavu dlhé desaťročia.Nález objavili v roku 1986 v archeologickej lokalite Dolní Věstonice II.V záhadnom hrobe sú pochovaní traja muži.Už pri prvých výskumoch archeológov zaujalo, že muža na pravej strane pochovali neobvykle, bol položený na brucho.Výskumníkov ešte viac prekvapilo, že muž mal uložené ruky v blízkosti rozkroku „mužo-ženy“ uloženej v strede hrobu. A práve tu sa skrýva záhadné tajomstvo. Archeológovia desiatky rokov nevedeli určiť pohlavie osoby, ktorá bola uložená v strede hrobu.Pravdepodobne išlo o obojpohlavnú osobu obrovskej sily, ktorá sa v odbornej literatúre zvykne označovať ako androgyn. Okolo roku 1990 v spolupráci s Max Planckovým inštitútom skúmaním DNA zistili, že to bol muž.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ďalšie výskumné lokality

Archeologické výskumy prebiehajú vo viacerých lokalitách. Prenášajúci prítomných oboznámil aj s ďalšími lokalitami Pavlov I,Dolní Věstonice IIa,Milovice IV, Pavlov VI, Dolní Věstonice II a ďalšími.

Miniatúrny Mamut,dĺžka 69 mm
Miniatúrny Mamut,dĺžka 69 mm (zdroj: Foto:archív)
Miniatúrna hlava leva hlina,dĺžka 23 mm
Miniatúrna hlava leva hlina,dĺžka 23 mm (zdroj: Foto:archív)

 Archeopark Pavlov

Prednášajúci Mgr.Martin Novák, Ph.D študentov informoval o historickom múzeu Archeopark Pavlov. Nachádza sa na Južnej Morave v oblasti Pálavy a Lenicko-Valtického areálu v blízkosti Mikulova, GPS súradnice 48,874775 16,671410.Medzi vystavenými exponátmi je hlava miniatúrneho leva(na snímke) a úžasný miniatúrny mamut(na snímke). Prednášajúci študentom vysvetlil že miniatúrna plastika by mohla slúžiť ako logo firmy, prípadne na iné účely. Je reprezentatívna a moderná dodnes.

Ak Vás táto téma zaujala, tak v historickom múzeu Archeopark Pavlov si môžete pozrieť, ako žili lovci mamutov pred 30-tisíc rokmi.

Študentom dejín umenia a ďalších odborov sa prednáška páčila. Mgr.Martin Novák, Ph.D. určite zavíta do Košíc, aj v budúcnosti s ďalšími zaujímavými témami.

Archeopark Pavlov
Archeopark Pavlov  (zdroj: Foto:archív)
Pozvánka na prednášku
Pozvánka na prednášku (zdroj: Foto:archív)
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  270
  •  | 
  • Páči sa:  1 608x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu