Sochárstvo - Fotogaléria : Dosť bolo Zlovenska, chceme Slovensko 1989 - 2019

Autor: Lórant Kulík | 4.11.2019 o 11:09 | (upravené 4.11.2019 o 11:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  167x

Na Alžbetinej ulici v Košiciach pribudlo dielo akad. sochára Ladislava Gajdoša. Socha na tému „OHÝBANIE VEDOMIA A SVEDOMIA“ alebo „RUB A LÍC Nežnej revolúcie“ je po 30-tich rokoch, pred 17.novembrom stále aktuálne.

                                                             Dielo je mementom

Milovníci umenia si môžu pri soche prečítať krátky popis diela. Akademický sochár Ladislav Gajdoš uvádza, že plastika má byť akýmsi mementom predrevolučnej, ale aj terajšej doby. Ide o otvorený stĺp, ktorý otvára svoje vnútro a vizualizuje najznámejšie javy tohto času. Obe polovice plastiky rešpektujú 30 ročnú históriu, ktoré autor prežil, nielen ako sochár, ale aj ako občan.

               Popis diela očami umeleckého historika  PhDr. Miroslava Bachratého ,CSc.

Milovníci umenia si môžu pri soche prečítať ,ako vidí dielo umelecký historik PhDr. Miroslav Bachratý, CSc. Historik umenia uvádza, že akademický sochár Ladislav Gajdoš je absolventom výtvarného štúdia na Škole umeleckého priemyslu, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie výtvarného umenia v Prahe.

Najnovšia plastika „RUB“ a „LÍC“ (na snímkach klasických a infračervených) je kompozíciou konkávnych a komplexných oblúkov. Dielo  nesie na svojej ploche mnohé  odkazy, výzvy i apel. Akademický maliar Ladislav Gajdoš pracuje s číslami 1938-1991 a 1989-2019, ktoré dodávajú sochárskemu dielu jedinečný charakter. Autor použil pri tvorbe slová uzlových rokov a dráhy premien. Texty „Dosť bolo Zlovenska, chceme Slovensko“ dodávajú plastike jedinečný charakter. Písmo na diele rozmiestnil autor na otvorenom stĺpe vkusne a esteticky. Na soche vyniká slovo „Nádej“, ktoré komentuje Ladislav Gajdoš nasledovne,“Nádej je súčasťou vedomia a svedomia, histórie a vývoja, hľadania a nachádzania v zložitých štruktúrach globálnej spoločnosti nášho štátu, Európy i sveta“.

Ak sa chystáte do Košíc, a máte radi umenie, tak sa oplatí sochu vidieť. V nasledujúcej časti si môžete dielo pozrieť  v krátkej fotogalérii. Ako bonus pridávame infračervené snímky diela.

                                                 Fotogaléria:

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo musíte vedieť o celoplošnom testovaní? Ministerstvo zverejnilo postup

Testovanie na koronavírus sa uskutoční počas troch víkendov.

Stĺpček Osmelené

Odporný boj o maternice sa nekončí. Dáme si polročnú pauzu a začneme odznova

Záborská avizuje, že sa nevzdáva.


Už ste čítali?