Fotogaléria: Prehliadka výstavy o bývaní v medzivojnových Košiciach, vily a domy s popisom

Autor: Lórant Kulík | 3.12.2019 o 23:33 | (upravené 4.12.2019 o 12:27) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  1658x

Výstavu bývanie v medzivojnových Košiciach,vily a rodinné domy otvorili 22.11. Autormi sú Doc.Ing. arch. Adriana Priatková, PhD. a Ing. arch.L.Sečka ,PhD. Fotogalériu s popisom expozície si môžete pozrieť v dnešnom príspevku.

Výstavu o bývaní v medzivojnových Košiciach TU v Košiciach usporiadali v najmodernejšej budove Technicomu TU Košice. Bol to skvelý nápad autorského kolektívu, ktorými sú Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD. z Katedry teórie a dejín umenia FU TUKE a Ing. arch. Lukáš Sečka, PhD. z Katedry architektúry. Na realizácii výstavy ďalej spolupracovali Doc. Ing. Eva Kráľová, PhD. a Ing.arch.Lívia Šišláková z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU BA.

                                 Výstavná plocha je usporiadaná esteticky a vkusne

Už pri vstupe na výstavu zďaleka vynikajú esteticky a vkusne usporiadané výstavné panely. Autori sa jednotlivým rodinným domom a vilám venovali na jednotlivých plochách samostatne a podrobne. Stavbári, architekti a ďalší záujemcovia sa o bývaní v medzivojnových Košiciach dozvedia skutočne všetko. Vystavovatelia rozpracovali informácie o rodinných domoch a vilách do najpodrobnejších detailov. Na všetkých plochách sú fotografie, historický a technický popis jednotlivých stavieb. Nechýba ani projektová dokumentácia, makety niektorých budov a ďalšie podrobnosti. Fotografie sú umiestnené na 70-tich výstavných paneloch, ktoré vyhotovila Adriana Priatková a Myroslava  Liakhovych. Doplnili ich archívnymi snímkami z Fondu historickej fotografie, VSM Košice.

                     Panely o vilách a rodinných domoch sú vypracované profesionálne

Milovníci histórie, stavebníctva a architektúry získajú na výstave podrobné informácie o vile MUDr. J. Kňazovického, Petra  Bobulu, pani Janovitzovej, Reichnerovcov a ďalších. Zaujímavými exponátom je úradnícke sídlisko Košickej hypotekárnej banky, stavebné bytové družstvo poštových zamestnancov a ďalšie. Rodinné domy a vily sú v prevahe, treba spomenúť vilu pána Nathana Gelba, Štefana Oelschägera, dom Huga Herzega s manželkou a iné. Výstava je skutočne bohatá, panelov na jednotlivé témy je veľa. Autori námet spracovali profesionálne a veľmi podrobne. Mohli by sme menovať ďalších majiteľov rodinných domov a víl na celú stranu, ale aj tak by sme všetky vystavené exponáty nevyčerpali. Takto skvelo, precízne a profesionálne spracovanú výstavu vidieť iba málokedy. Rodinné domy a vily vystavovatelia rozpracovali do posledného detailu. Autori by mali vystavené textové a fotografické materiály spracovať vo forme knihy. Košičania by sa novej publikácii o vilách a rodinných domoch v medzivojnových Košiciach určite potešili. Výstava bola v tomto roku prístupná do 30.11.2019, ale ak ste nestihli, nevadí.Ak medzitým pôjdete do Bratislavy, výstavu si môžete pozrieť od 3.12. do 18.12.2019 na pôde FA STU BA. V budove Technicomu TU Košice B.Němcovej 5  bude inštalovaná opäť od 13.januára  do 28.2.2020.

                                                         Fotogaléria:

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?