Fotogaléria: Prehliadka výstavy o bývaní v medzivojnových Košiciach, vily a domy s popisom

Autor: Lórant Kulík | 3.12.2019 o 23:33 | (upravené 4.12.2019 o 12:27) Karma článku: 8,78 | Prečítané:  1820x

Výstavu bývanie v medzivojnových Košiciach,vily a rodinné domy otvorili 22.11. Autormi sú Doc.Ing. arch. Adriana Priatková, PhD. a Ing. arch.L.Sečka ,PhD. Fotogalériu s popisom expozície si môžete pozrieť v dnešnom príspevku.

Výstavu o bývaní v medzivojnových Košiciach TU v Košiciach usporiadali v najmodernejšej budove Technicomu TU Košice. Bol to skvelý nápad autorského kolektívu, ktorými sú Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD. z Katedry teórie a dejín umenia FU TUKE a Ing. arch. Lukáš Sečka, PhD. z Katedry architektúry. Na realizácii výstavy ďalej spolupracovali Doc. Ing. Eva Kráľová, PhD. a Ing.arch.Lívia Šišláková z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU BA.

                                 Výstavná plocha je usporiadaná esteticky a vkusne

Už pri vstupe na výstavu zďaleka vynikajú esteticky a vkusne usporiadané výstavné panely. Autori sa jednotlivým rodinným domom a vilám venovali na jednotlivých plochách samostatne a podrobne. Stavbári, architekti a ďalší záujemcovia sa o bývaní v medzivojnových Košiciach dozvedia skutočne všetko. Vystavovatelia rozpracovali informácie o rodinných domoch a vilách do najpodrobnejších detailov. Na všetkých plochách sú fotografie, historický a technický popis jednotlivých stavieb. Nechýba ani projektová dokumentácia, makety niektorých budov a ďalšie podrobnosti. Fotografie sú umiestnené na 70-tich výstavných paneloch, ktoré vyhotovila Adriana Priatková a Myroslava  Liakhovych. Doplnili ich archívnymi snímkami z Fondu historickej fotografie, VSM Košice.

                     Panely o vilách a rodinných domoch sú vypracované profesionálne

Milovníci histórie, stavebníctva a architektúry získajú na výstave podrobné informácie o vile MUDr. J. Kňazovického, Petra  Bobulu, pani Janovitzovej, Reichnerovcov a ďalších. Zaujímavými exponátom je úradnícke sídlisko Košickej hypotekárnej banky, stavebné bytové družstvo poštových zamestnancov a ďalšie. Rodinné domy a vily sú v prevahe, treba spomenúť vilu pána Nathana Gelba, Štefana Oelschägera, dom Huga Herzega s manželkou a iné. Výstava je skutočne bohatá, panelov na jednotlivé témy je veľa. Autori námet spracovali profesionálne a veľmi podrobne. Mohli by sme menovať ďalších majiteľov rodinných domov a víl na celú stranu, ale aj tak by sme všetky vystavené exponáty nevyčerpali. Takto skvelo, precízne a profesionálne spracovanú výstavu vidieť iba málokedy. Rodinné domy a vily vystavovatelia rozpracovali do posledného detailu. Autori by mali vystavené textové a fotografické materiály spracovať vo forme knihy. Košičania by sa novej publikácii o vilách a rodinných domoch v medzivojnových Košiciach určite potešili. Výstava bola v tomto roku prístupná do 30.11.2019, ale ak ste nestihli, nevadí.Ak medzitým pôjdete do Bratislavy, výstavu si môžete pozrieť od 3.12. do 18.12.2019 na pôde FA STU BA. V budove Technicomu TU Košice B.Němcovej 5  bude inštalovaná opäť od 13.januára  do 28.2.2020.

                                                         Fotogaléria:

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.


Už ste čítali?