reklama

Dejiny umenia: Študentov zaujala výstava grafík impresionistov

V rámci prednášok z dejín umenia Univerzity tretieho veku TU v Košiciach sme sa zúčastnili vo VSM v Košiciach na výstave grafík impresionistov. Stručný popis výstavy s mini fotogalériou si môžete pozrieť v dnešnom príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Expozícia je rozdelená do siedmich sekcií

K štúdiu dejín umenia patria aj prehliadky výstav. Úspešné podujatie na tému „Grafika impresionistov“, nebolo možné obísť ani vynechať. V historickej budove Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru č.2 si môžu milovníci umenia pozrieť 104 grafických prác. Návštevníci môžu vidieť diela Henriho de Toulouse - Lautreca, Edouarta Maneta, Edgara Degasa, Alfreda Sisleyho Pierra Augusta Renoira, Berthe Morisot, Armanda Guillaumina, a Paula Cezanna. Expozícia je rozdelená do siedmich sekcií. V prvej je portrét Baudelaira od Maneta, v tretej časti sú práce P. Cézanna, Berthe Morisot, Armanda Guillaumina a Alfreda Sisleyh. O ďalších sekciách sa dozviete viac, keď si prídete pozrieť vystavené diela. Výstava je predĺžená a trvá do 29.3.2020.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Impresionizmus

Impresionizmus vznikol vo Francúzsku začiatkom 20.storočia. Umelecký smer pomenovali podľa Monetovho obrazu IMPRESIA, čo znamená dojem. Maľba v prírode tvorila základ nového umeleckého smeru. Umelci maľovali obrazy metódou farebných škvŕn, ktoré z blízka nevytvárali žiadny dojem. Diela bolo potrebné pozorovať z väčšej vzdialenosti. Obdobie impresionizmu sa delí na tri etapy impresionizmus, neoimpresionizmus a postimpresionizmus. Hlavnými predstaviteľmi a ich najvýznamnejšie diela sú: Edouard Manet – Raňajky v tráve, Olympia, portrét E. Zolu. Claude Monet – Impresia, vychádzajúce slnko, Lekná, Stanica Saint Lazare, Kopy sena. Auguste Renoir – Hojdačka a ďalší. Typickými znakmi sú už spomínané farebné škvrny. Ďalším dôležitým znakom je zachytávanie prchavého momentu a dojmu, optické pozorovanie prchavej atmosféry. Obrazy sú vytvárané v plenéri a veci strácajú plasticitu a objem. Úspešná výstava si rýchlo získala popularitu, vďaka čomu potrvá až do konca marca. Za účasť na skvelom podujatí ďakujeme našej prednášajúcej Mgr. Zuzane Varechovej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
0.
0. (zdroj: Foto: archív)
1.Naša prednášajúca Mgr.Zuzana Varechová (na snímke tretia zľava)
1.Naša prednášajúca Mgr.Zuzana Varechová (na snímke tretia zľava) (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
2.Študenti U3V získavajú na výstavách ďalšie nové informácie
2.Študenti U3V získavajú na výstavách ďalšie nové informácie (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
3.HENRI de TOULOUSE LAUTREC
3.HENRI de TOULOUSE LAUTREC (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
4.Grafika impresionistov študentov zaujala
4.Grafika impresionistov študentov zaujala (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
5.Berthe Morisot-Pri klavíri-Au piano.Farebný lept Theodóre Duret, H.Floury, Paríž Francúzsko 1896
5.Berthe Morisot-Pri klavíri-Au piano.Farebný lept Theodóre Duret, H.Floury, Paríž Francúzsko 1896 (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
6.Diela sú rozmiestnené vkusne a elegantne
6.Diela sú rozmiestnené vkusne a elegantne (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
7.Dielo Paula Cezanna
7.Dielo Paula Cezanna (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
8.Výstava je rozdelená do siedmich sekcií
8.Výstava je rozdelená do siedmich sekcií (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
9.Pri jednotlivých sekciách je uvedený krátky popis
9.Pri jednotlivých sekciách je uvedený krátky popis (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  270
  •  | 
  • Páči sa:  1 608x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu