Dejiny umenia: Študentov zaujala výstava grafík impresionistov

Autor: Lórant Kulík | 18.1.2020 o 23:43 | (upravené 19.1.2020 o 9:28) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  186x

V rámci prednášok z dejín umenia Univerzity tretieho veku TU v Košiciach sme sa zúčastnili vo VSM v Košiciach na výstave grafík impresionistov. Stručný popis výstavy s mini fotogalériou si môžete pozrieť v dnešnom príspevku.

                                   Expozícia je rozdelená do siedmich sekcií

K štúdiu dejín umenia patria aj prehliadky výstav. Úspešné podujatie na tému „Grafika impresionistov“, nebolo možné obísť ani vynechať. V historickej budove Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru č.2 si môžu milovníci umenia pozrieť 104 grafických prác. Návštevníci môžu vidieť diela Henriho de Toulouse - Lautreca, Edouarta Maneta, Edgara Degasa, Alfreda Sisleyho Pierra Augusta Renoira, Berthe Morisot, Armanda Guillaumina, a Paula Cezanna. Expozícia je rozdelená do siedmich sekcií. V prvej je portrét Baudelaira od Maneta,  v tretej časti sú práce P. Cézanna, Berthe Morisot, Armanda Guillaumina a Alfreda Sisleyh. O ďalších sekciách sa dozviete viac, keď si prídete pozrieť vystavené diela. Výstava je predĺžená a trvá do 29.3.2020.

                                                          Impresionizmus

Impresionizmus vznikol vo Francúzsku začiatkom 20.storočia. Umelecký smer pomenovali podľa Monetovho obrazu IMPRESIA, čo znamená dojem. Maľba v prírode tvorila základ nového umeleckého smeru. Umelci maľovali obrazy metódou farebných škvŕn, ktoré z blízka nevytvárali žiadny dojem. Diela bolo potrebné pozorovať z väčšej vzdialenosti. Obdobie impresionizmu sa delí na tri etapy impresionizmus, neoimpresionizmus a postimpresionizmus. Hlavnými predstaviteľmi a ich najvýznamnejšie diela sú: Edouard  Manet – Raňajky v tráve, Olympia, portrét E. Zolu.  Claude Monet – Impresia, vychádzajúce slnko, Lekná, Stanica Saint Lazare, Kopy sena. Auguste Renoir – Hojdačka a ďalší. Typickými znakmi sú už spomínané farebné škvrny. Ďalším dôležitým znakom je zachytávanie prchavého momentu a dojmu, optické pozorovanie prchavej atmosféry. Obrazy sú vytvárané v plenéri a veci strácajú plasticitu a objem. Úspešná výstava si rýchlo získala popularitu, vďaka čomu potrvá až do konca marca. Za účasť na skvelom podujatí ďakujeme našej prednášajúcej  Mgr. Zuzane Varechovej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo musíte vedieť o celoplošnom testovaní? Ministerstvo zverejnilo postup

Testovanie na koronavírus sa uskutoční počas troch víkendov.

Stĺpček Osmelené

Odporný boj o maternice sa nekončí. Dáme si polročnú pauzu a začneme odznova

Záborská avizuje, že sa nevzdáva.


Už ste čítali?