reklama

Dejiny umenia: Študentov zaujala výstava grafík impresionistov

V rámci prednášok z dejín umenia Univerzity tretieho veku TU v Košiciach sme sa zúčastnili vo VSM v Košiciach na výstave grafík impresionistov. Stručný popis výstavy s mini fotogalériou si môžete pozrieť v dnešnom príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Expozícia je rozdelená do siedmich sekcií

K štúdiu dejín umenia patria aj prehliadky výstav. Úspešné podujatie na tému „Grafika impresionistov“, nebolo možné obísť ani vynechať. V historickej budove Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru č.2 si môžu milovníci umenia pozrieť 104 grafických prác. Návštevníci môžu vidieť diela Henriho de Toulouse - Lautreca, Edouarta Maneta, Edgara Degasa, Alfreda Sisleyho Pierra Augusta Renoira, Berthe Morisot, Armanda Guillaumina, a Paula Cezanna. Expozícia je rozdelená do siedmich sekcií. V prvej je portrét Baudelaira od Maneta, v tretej časti sú práce P. Cézanna, Berthe Morisot, Armanda Guillaumina a Alfreda Sisleyh. O ďalších sekciách sa dozviete viac, keď si prídete pozrieť vystavené diela. Výstava je predĺžená a trvá do 29.3.2020.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Impresionizmus

Impresionizmus vznikol vo Francúzsku začiatkom 20.storočia. Umelecký smer pomenovali podľa Monetovho obrazu IMPRESIA, čo znamená dojem. Maľba v prírode tvorila základ nového umeleckého smeru. Umelci maľovali obrazy metódou farebných škvŕn, ktoré z blízka nevytvárali žiadny dojem. Diela bolo potrebné pozorovať z väčšej vzdialenosti. Obdobie impresionizmu sa delí na tri etapy impresionizmus, neoimpresionizmus a postimpresionizmus. Hlavnými predstaviteľmi a ich najvýznamnejšie diela sú: Edouard Manet – Raňajky v tráve, Olympia, portrét E. Zolu. Claude Monet – Impresia, vychádzajúce slnko, Lekná, Stanica Saint Lazare, Kopy sena. Auguste Renoir – Hojdačka a ďalší. Typickými znakmi sú už spomínané farebné škvrny. Ďalším dôležitým znakom je zachytávanie prchavého momentu a dojmu, optické pozorovanie prchavej atmosféry. Obrazy sú vytvárané v plenéri a veci strácajú plasticitu a objem. Úspešná výstava si rýchlo získala popularitu, vďaka čomu potrvá až do konca marca. Za účasť na skvelom podujatí ďakujeme našej prednášajúcej Mgr. Zuzane Varechovej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
0.
0. (zdroj: Foto: archív)
1.Naša prednášajúca Mgr.Zuzana Varechová (na snímke tretia zľava)
1.Naša prednášajúca Mgr.Zuzana Varechová (na snímke tretia zľava) (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
2.Študenti U3V získavajú na výstavách ďalšie nové informácie
2.Študenti U3V získavajú na výstavách ďalšie nové informácie (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
3.HENRI de TOULOUSE LAUTREC
3.HENRI de TOULOUSE LAUTREC (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
4.Grafika impresionistov študentov zaujala
4.Grafika impresionistov študentov zaujala (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
5.Berthe Morisot-Pri klavíri-Au piano.Farebný lept Theodóre Duret, H.Floury, Paríž Francúzsko 1896
5.Berthe Morisot-Pri klavíri-Au piano.Farebný lept Theodóre Duret, H.Floury, Paríž Francúzsko 1896 (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
6.Diela sú rozmiestnené vkusne a elegantne
6.Diela sú rozmiestnené vkusne a elegantne (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
7.Dielo Paula Cezanna
7.Dielo Paula Cezanna (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
8.Výstava je rozdelená do siedmich sekcií
8.Výstava je rozdelená do siedmich sekcií (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
9.Pri jednotlivých sekciách je uvedený krátky popis
9.Pri jednotlivých sekciách je uvedený krátky popis (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  270
  •  | 
  • Páči sa:  1 608x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu