Foto s článkom: Študenti dejín umenia U3V navštívili v Budapešti výstavu Rubens, Van Dyck

Autor: Lórant Kulík | 12.2.2020 o 23:13 | (upravené 13.2.2020 o 13:42) Karma článku: 12,27 | Prečítané:  213x

V rámci prednášok z dejín umenia FU-TU Košice Univerzity tretieho veku sme v Budapešti navštívili výstavu Rubens, Van Dyck. Zájazd organizovala naša prednášajúca Mgr. Zuzana Varechová, viac info s fotkami v príspevku.

Pred našou školou, pri budove Fakulty umení TU Košice, nás ráno o 7.00 čakal autobus (na snímke). Každý prišiel načas, odchádzali sme v pohode. Garanciou pekného výletu a skvelého umeleckého zážitku bola naša prednášajúca Mgr. Zuzana Varechová (na snímke).

Cesta bola príjemná, vďaka pánovi šoférovi sme na diaľnici šikovne prekonali spomalenú premávku (na snímke). Z autobusu sme vystúpili pred Múzeom krásneho umenia v Budapešti o 12.00 hodine (na snímke).

                               Peter Paul Rubens bol prominentný barokový majster

Návštevníci Múzea krásneho umenia v Budapešti si môžu pozrieť výstavu diel Petra Paula Rubensa, ktorý patrí k prominentným majstrom barokového európskeho umenia. Pracovníci múzea pri organizovaní výstavy podali špičkový výkon. Spolu s kurátorkou výstavy Júlia Tátrai na výstave sústredili 120 diel, ktoré pochádzajú zo 40 verejných hlavných zbierok. Mali sme si možnosť pozrieť obrazy, ktoré sú súčasťou stálych expozícií v Ermitáži, Národnej galérii v Londýne a ďalších významných galérií. Ak by sme chceli pozrieť prezentované obrazy mimo dočasnej výstavy v Budapešti, tak by sme museli navštíviť viac  európskych miest a precestovať tisíce kilometrov. Múzeum krásnych umení v Budapešti organizuje podobné nadčasové  výstavy dosť často, ktoré sú veľmi úspešné. Cieľom terajšej výstavy je predstaviť kvalitné umenie Petra Paula Rubensa, Van Dycka a ďalších umelcov, ktorí mali značný vplyv na rozkvet flámskej maľby 17.storočia.

                                        Výstava je rozdelená na desať sekcií

Výstava Rubens, Van Dyck a rozkvet flámskej maľby je rozdelená do viacerých sekcií. Najväčšou zaujímavosťou je tapiséria Decius Mus (na snímke), ktorú navrhol Rubens. Návštevníci si môžu pozrieť k nej patriacu maľbu na kartóne. Okrem Rubensových diel sme si mali možnosť pozrieť série portrétov z tvorby Van Dycka a ďalších majstrov. Vrcholom novej zbierky múzea je portrét princezny Henriety Stuartovej. Súčasťou výstavy sú aj ďalšie významné obrazy z obdobia rozkvetu flámskej maľby.

                                     Obrazy si môžete pozrieť už len niekoľko dní

Výstavu prezentuje Múzeum krásneho umenia na dočasnej výstavnej ploche na prízemí. Priamo v budove múzea je reštaurácia, kde je možné obedovať. Milovníci umenia si majú možnosť zakúpiť v obchode so suvenírmi bohato ilustrovaný výstavný katalóg, ktorý je dostupný v dvoch jazykoch. V anglickom a maďarskom jazyku si môžu milovníci umenia prečítať štúdie a katalógové položky. Výstavu otvorili 30. októbra 2019 a potrvá do 16. februára 2020.

Za skvelý výlet a prehliadku výstavy ďakujeme našej prednášajúcej Mgr. Zuzane Varechovej.

                                                        Fotogaléria:

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?