Koronavírus: Ako odstrániť koronavírus z povrchu mincí a bankoviek

Autor: Lórant Kulík | 21.3.2020 o 0:23 | (upravené 21.3.2020 o 11:10) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  3541x

Ako sa chrániť, aby nás  bankovky a mince neinfikovali koronavírusom COVID 19. Prenos na platidlá je menej pravdepodobný, ako infekcia osoba-osoba. Na bankovkách sa koronavírus  krátkodobo udrží, preto treba byť opatrný.

Pri každodennom peňažnom obehu potencionálnymi nosičmi vírusu  sú aj mince a bankovky. Peniaze, ktoré v každodennom peňažnom obehu sa otočia v niekoľkých rukách a niekoľkokrát za deň. Sú jedným z najviac rizikových povrchov na infekciu patogénnym koronavírusom COVID-19.  Pravdepodobnosť šírenia infekcie mincami a bankovkami  je nižšia ako osoba - osoba, ale je nenulová. V porovnaní s kvapôčkovou infekciou sa môžeme manipuláciou s platidlami nakaziť bez toho, aby sme navštevovali spoločenské akcie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, vírus môžu prenášať bežné obehové bankovky. Profesor infekčnej medicíny na univerzite v Edinburghu Jürgen Haas uviedol, že na tvrdých povrchoch vírusy COVID-19 prežijú časový interval, ktorý sa doteraz nepodarilo presne definovať. Doba prežitia vírusu COVID-19 na nebiologickom  materiáli zrejme závisí od druhu a materiálu. Odborníčka na infekciu a imunitu v Roslinovom inštitúte na Univerzite v Edinburghupre, pre The Guardian povedala, že infekcia prenosu u kontaminovaného nebiologického povrchu je pomerne nízka. Hlavným prostriedkom prenosu vírusu je osoba- osoba, ale napriek tomu možnosť prenosu infekcie mincami a bankovkami je možná.

Dr. Sanjay Maggirwar, predsedníčka oddelenia mikrobiológie, imunologie a tropickej medicíny na University of Medicine University of Washington, nedávno preCBS Money Watch uviedla, že vedci si myslia, že koronavírusy môžu zostať na povrchoch vo svojich plnej aktivite najmenej 10 dní. Infikovať môžu všetky ďalšie povrchy, ktorých sa ľudia bežne dotýkajú. Takže manipulácia s hotovosťou  je problémom.

Open Books, nezisková kníhkupectvo v Chicagu, minulý týždeň poslala zákazníkom e-mail so žiadosťou, aby nepoužívali hotovosť. Aj reťazec hostí v štáte Washington prestal prijímať hotovosť. A doručovacie služby ako Grubhub, Door Dash a iné zaviedli dodávky „bez kontaktu“ a buď prestali ponúkať hotovosť ako možnosť platby.

Čínske banky začali sterilizovať bankovky skôr, ako ich poskytli zákazníkom v snahe znížiť riziko prenosu. Peňažné prostriedky pochádzajúce z nemocníc a iných oblastí infekcie sa budú posielať do centrálnej banky a ďalej nebudú obiehať. Táto potenciálne infikovaná hotovosť môže byť dokonca zničená. V Číne boli bankovky a mince z vysoko rizikových oblastí vyradené z obehu a zničené.

 

Z uvedených dôvodov nestačí obchádzať mestskú dopravu, nosiť rúška v autobusoch (na snímke) a električkách, ale treba opatrne narábať s hotovosťou. Bankovkový papier tvorí 75% bavlny a 25% ľanu, preto bez problémov znesú dezinfekciu namokro 70% liehom. Potom sa najjednoduchšie koronavírusu na platidlách zbavíme, ak bankovky a mince prehrejeme s fénom aspoň na 70 stupňov. Zároveň bankovky vysušíme od liehu, ak použijeme na dezinfekciu mokrý proces. Platidlá teplý vzduch (prípadne lieh) zbaví koronavírusu. Je dobré platidlá s fénom krátkodobo prehriať z oboch strán (na snímke). Dezinfekciu bankoviek s horúcim vzduchom treba vykonať na vonku, aby fén patogén COVID-19 v uzavretej miestnosti nerozptýlil. Najlepším a najrýchlejším riešením je platiť platobnými kartami a hotovosť nepoužívať.

Štatistiku šírenia koronavírusu si môžete pozrieť klikniutím na nasledujúci link:

https://kulik.blog.sme.sk/c/530670/koronavirus-svetova-statistikia-koronavirusu-aktualizovana-kazdych-10-minut.html

Ešte väčšie riziko infekcie patogénnym koronavírusom COVID-19 predstavuje mestská hromadná doprava. Ak nie je to nutné, tak používaniu MHD sa treba vyhýbať.Keď je to veľmi nutné, tak do električky a autobusu len s rúškom (na snímke). 

Zdroj:

https://thehill.com/changing-america/well-being/prevention-cures/485910-world-health-organization-warns-of-surfaces-that

https://www.cbsnews.com/news/cash-paper-money-coronavirus-covid-19/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robí astronaut, keď mu zrušia štart, a koľko bude stáť prvý lístok do vesmíru (otázky a odpovede)

Odpovedáme na najčastejšie otázky k historickému štartu SpaceX s ľuďmi.

Komentár šéfredaktorky

Hoax: Fico sa chce zmeniť

Dnes už nemôže byť Robert Fico ani len veľvyslanec.


Už ste čítali?