Fotopostreh z Košíc: V Račkovom parku v Košiciach vypleli záhon levandúl a trávu pokosili

Autor: Lórant Kulík | 30.6.2020 o 23:43 | (upravené 1.7.2020 o 7:13) Karma článku: 9,60 | Prečítané:  3107x

Príspevok nadväzuje na predchádzajúci o stave rastlín v Račkovom parku. Kompetentní zareagovali, záhon vypleli a trávu pokosili.Pokračovanie článku sme vypracovali spoločne s kolegom blogerom Martinom Droppom z Liptovského Hrádku.

Text: Lórant Kulík, Martin Droppa

Foto: Lórant Kulík

Kompetentní zareagovali veľmi rýchlo a Račkov park dali do poriadku. Levanduľu vypleli, trávnik pokosili. Račkov Park vyzerá vzorovo. Situáciu sme s kolegom blogerom Martinom Droppom z Liptovského Hrádku prekonzultovali. Dospeli sme k záveru, že pokračovanie článku vypracujeme spoločne. Kolega navrhol koncepciu tohoto príspevku, ktorú sme následne spoločne vypracovali. Došlo tak na blogu, k historicky prvej spolupráci medzi obyvateľmi Košíc a Liptovského Hrádku.

                                             V Račkovom parku je vysadená levanduľa

Podarilo sa nám zistiť, že v Račkovom parku je vysadená levanduľa (na snímke). Klasnaté fialové kvety rastú na dlhých neolistených stonkách. Levanduľa kvitne od leta do neskorej jesene. Rastlinu sa dá identifikovať vďaka striebristo zeleným listom. Intenzívne vonia, čo je najdôležitejším poznávacím znakom. Výhodou je, že sa levanduľa rýchlo rozrastá a dokáže vytvoriť súvislú kvitnúcu plochu. Kvety sú aromatické. Sušené levandule sú veľmi obľúbené, slúžia na dekoratívne účely.

                                                               Význam zelených plôch

Snahou miest a obcí je, aby v uliciach bolo čo najviac zelene. Zelená infraštruktúra je komplexný systém prírodných a polo-prírodných území, ktoré zahŕňajú suchozemské ekosystémy. Ich súčasťou sú prvky, plochy a systémy zelene v sídle a v krajine. Vďaka zeleným plochám a parkov sú hmyz aj včely súčasťou vyváženého ekosystému. Práve z týchto dôvodov je dôležitá výsadba rastlín v mestách.

                                                                       Račkov Park

Doteraz bezmenný park v Košiciach, pomenovali podľa akademického sochára Arpáda Račka. Všeobecne záväzné nariadenie mesta, schválili poslanci 18.9.2017 podľa predloženého návrhu MČ Košice Staré - Mesto, ktorý vypracoval poslanec Michal Djordjevič (na snímke). Račkov park sa nachádza na rohu križovatky Letnej a Komenského ulice.

                                                  Akademický sochár Arpád Račko

Akademický sochár Arpád Račko (na snímke), podľa ktorého je park pomenovaný patrí k významným osobnostiam Košíc. Narodil sa17. júla 1930 v Szolnoku v Maďarsku. Navštevoval Akadémiu výtvarných umení (AVU) v Prahe v ateliéri u Prof. Jana Laudu. Študoval aj u Júliusa Bukovinského, Ľudovíta Felda a Jána Mathého. Uvedení umelci boli vzormi a učiteľmi Arpáda Račka. Sochár krátko pôsobil v Prahe, následne sa vrátil do Košíc. V roku 1988 získal titul Zaslúžilý a Národný umelec. Socha Maratónca - portrét Abebe Bikilu z roku 1959 je svetoznámy, patrí k prvým prácam akademického sochára Arpáda Račka. Tvorba a život sochára je tak bohatý, že si zaslúži samostatný článok.

                                                      Zanedbaný park vypleli a pokosili

Medzi prerastenou burinou v Račkovom Parku (na snímke), bol problém identifikovať vysadené rastliny. Došlo k náprave pomerne rýchlo, za čo kompetentným ďakujeme. V nasledujúcej fotogalérii si môžete pozrieť, ako vyzeral zanedbaný Račkov Park pred úpravou a ako vyzerá dnes.

Predchádzajúci článok na túto tému si môžete prečítať TU

                                            Fotogaléria

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako zmanipulované voľby zrodili bieloruský národ

V čom sa protesty v Bielorusku líšia od minulosti.

Minúta po minúte: Česko hlási najviac prípadov od začiatku apríla

Na Slovensku sa koronavírusom nakazilo celkovo 2 739 ľudí.

Cynická obluda

Odborníci na gumičke

Matovič najskôr slávnostne oznámil, že boj s koronou riadi konzílium odborníkov, ktoré bude nezávislé od neho.


Už ste čítali?