Hudba: Klaviristka, speváčka a skladateľka Venika Hartlyn vydala nový album

Autor: Lórant Kulík | 4.7.2020 o 22:33 | (upravené 5.7.2020 o 7:53) Karma článku: 7,89 | Prečítané:  279x

Venika Hartlyn je pesničkárka, klaviristka a skladateľka z Moravy.V minulosti pravidelne vystupovala s priateľmi v Olomouci.Presťahovala sa do Prahy, kde sa zoznámila s basgitaristom Ondřejem Kunstem.Spolu koncertujú od roku 2018.

 Text: Lórant Kulík

 Foto: Dominika Jančíková

Ondrej doplňuje Venikine piesne s nesmierne dravou basovou linkou. Podieľal sa na vzniku EP Songflowers 2020, ktorý vo februári 2020 pokrstili v dejvickom Jamm Clube. Pri tejto príležitosti som ju požiadal o rozhovor.

Pravým nástrojom k hudobnému vyjadreniu je pre vás klavír...

- Klavír sme mali doma, pôvodne bol mamkin. Na hodiny spevu  som chodila do hudobnej školy v Holešově. Potom som navštevovala letné kurzy popového spevu v Brne. Keď som mala asi 19 rokov, začala som skladať pesničky. Počas štúdia na vysokej škole v Olomouci som navštevovala Hudobný inštitút. Je to škola rozmanitých štýlov populárnej hudby, kde som sa naučila veľa z jazzovej improvizácie.

Museli ste byť dobrá, keď si vás vybrali ako predskokanku Kristíne, známej slovenskej speváčke, obľúbenej aj v Čechách.

- (Smiech) Zrejme áno. Ale to už bolo dávno, v roku 2013 v Holešově, historickom mestečku na Morave.

Vaše rodné meno so svojou muzikou nespojujete. Kto vás inšpiroval, aby ste používali umelecké meno Venika Hartlyn?

-K tejto myšlienke ma priviedol producent. Umelecké meno Venika  Hartlyn som si vybrala sama, bez akéhokoľvek nátlaku. Chcela som si vybrať také umelecké meno, ktoré bude znieť dobre aj v angličtine. Venika je skrátený variant môjho krstného mena Veronika, podobne ako priezvisko Hartlyn.

Máte svojich obľúbených  muzikantov? Ktorí speváci a kapely na vás najviac zapôsobili?

- Anjelskou farbou hlasu a rozsahom na mňa zapôsobila Sarah McLachlan, ktorá je asi mojím najväčším vzorom. Rada počúvam Tori Amos, Katie Meluu a Dianu Krall, často sa vraciam k pesničkám zo 70-tych rokov. Spevákom Carole King, Kate Bush, Simon and Garfungel, ale aj Carly Simon a angloamerickej muzike odjakživa venujem viac pozornosti. Z českých kapiel mám veľmi rada Nerez a Zuzanu Navarovou, aj Dana Bártu.

Na novom CD-čku je päť nových autorských piesní, ku ktorým ste napísali hudbu aj text. Čím je inšpirovaná úvodná pieseň Spanish Rhapsody?

- Nahrať CD bol môj dlhoročný sen, od aranžmánu až po  booklet. Som možno staromódna a verím, že CD-čka nevymiznú. Na novom albume je päť autorských piesní, ku ktorým som napísala hudbu aj text. Výnimkou je posledná etuda  Ghosts of Summer, text pochádza od môjho kamaráta a pesničkára. Alan Baye. On pochádza z Arentíny, kde tiež  žije a pôsobí. Úvodná pieseň "Spanish Rhapsody" je inšpirovaná španielskym ostrovom Mallorca, ktorý som si pri opakovaných návštevách zamilovala. Pred karanténou sme s basgitaristom mali možnosť predstaviť nové CD v Londýne v Green Note Bare. Album sa vydaril, mala som šťastie, že som bola obklopená správnymi ľuďmi, ktorí ma poznajú. Spoločne sme hľadali cestu k správnemu aranžmánu a dizajnu.

Prebal CD-čka ste navrhli sama, alebo vám niekto pomáhal?

- Mať ilustrovaný album bola súčasť mojej predstavy o novom CD. Výtvarný návrh obalu bookletu vytvorila výtvarníčka a fotografka Veronika Krejčí. Dobre sa poznáme, sme kamarátky, chodili sme spolu do školy. Veľmi sa mi páčia jej obrazy. Verča mi vytvorila návrh obalu podľa vlastnej fantázie, nechcela ho korigovať. Zhodli sme sa na tom, že prebal CD vystihuje jeho názov, bez toho aby sme to tak plánovali.

Aké máte plány v budúcnosti, plánujete ďalšie vystúpenia?

- Prvýkrát od karantény sme si zahrali 26. júna v krásnom Havlíčkovom sade - Grébovke. Práve v tomto parku stojí pôvabný viničný altánok, ktorý sa po rekonštrukcii opäť otvára verejnosti. Väčší koncert pripravujeme na jeseň v štúdiu Českého rozhlasu Olomouc. Predstavíme skladby z nového albumu a jedným, možno s dvoma bubeníkmi.

Ďakujem Venike Hartlyn za rozhovor, prajem veľa ďalších hudobných úspechov.

Fotogaléria:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nakazili sa aj lekári onkologického ústavu, Krajčí je negatívny (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 8 600 prípadov nákazy koronavírusom.

Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Rozhovor s biológom a parazitológom, profesorom Jaroslavom Flegrom.


Už ste čítali?