Výstava foto video: Vestibul botanickej záhrady v Košiciach okupujú šváby, koníky a motýle

Autor: Lórant Kulík | 11.7.2020 o 9:33 | (upravené 11.7.2020 o 12:09) Karma článku: 9,43 | Prečítané:  352x

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach pripravila výstavu preparovaného hmyzu.Návštevníci si môžu pozrieť preparovaný, ale aj živý hmyz zo zbierok Michala Zachara. Výstava bude prístupná do 30.augusta, viac info vo  foto-video galérii.

Text, foto a video: Lórant Kulík    

Už pri vstupe do vestibulu botanickej záhrady v Košiciach nás zaujala vkusne usporiadaná výstava. Na vystavených paneloch si návštevníci môžu pozrieť preparovaný hmyz vo vitrínach a živý v insektáriách.. Michal Zachar, majiteľ zbierky jednotlivé druhy na paneloch dokonale opísal.

Živý hmyz vo vestibule

Kolekcia je vkusne usporiadaná v rámoch (na snímke). Živý hmyz je  umiestnený v instektáriách (na videu). Kto si  príde pozrieť výstavu, tak môže vidieť naživo nielen mnohonôžku, šváb, ale aj iné druhy. Živého koníka sťahovavého v insektáriu si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.

Koník sťahovavý

Preparovaný hmyz

Biológovia, botanici a milovníci prírody majú možnosť vidieť rôzne druhy preparovaného hmyzu. Exponáty sú rozdelené systematicky, pri každej vitríne je umiestnený základný popis. Preparované druhy chrobákov sú označené nielen v slovenčine, ale aj v latinčine. Ako príklad uvádzame modlivky-mantodea.

V tropických a subtropických krajinách žije asi 1500 druhov modliviek. Strednú európu zastupuje iba jeden druh, ale niektoré väčšie jedince dokážu uloviť aj drobné stavovce. V takomto štýle si môžete na výstavných paneloch a insektáriách, prečítať popis pakobyliek, chrobákov, štúrov, vtáčkárov, motýlov a iných druhov.

                                               Majiteľom zbierky je Michal Zachar

Majiteľ zbierky Michal Zachar je k dispozícii počas júlových a augustových víkendov. Pre milovníkov živého, ale aj preparovaného hmyzu, rád poskytne poradenskú činnosť. Cez víkend si môžu návštevníci  tieto preparované kuriozity aj zakúpiť. Viac neprezradíme, aby ste si prišli výstavu pozrieť, podujatie trvá do 30.augusta 2020.

Kvôli obmedzeným možnostiam cestovania, z dôvodu pandémie koronavírusu COVID 19, môže byť výstava hmyzu vhodným programom na víkend. Prostredníctvom krátkej fotogalérie a videa môžete nahliadnuť do vestibulu BZ UPJŠ s aktuálnou výstavou.

                                                        Fotogaléria:

Zdroj:

Výstavné panely BZ UPJŠ v Košiciach

http://entotera.michal-z.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dejiny

Pustý kút Uhorska premenil na kultúrnu krajinu. Kto bol František Štefan Lotrinský?

Manžel Márie Terézie bol nadaný podnikateľ a vizionár.

Nakazili sa aj lekári onkologického ústavu, Krajčí je negatívny (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 8 600 prípadov nákazy koronavírusom.


Už ste čítali?