Hobby: Výstava bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ bola úspešná

Autor: Lórant Kulík | 7.10.2020 o 22:53 | (upravené 7.10.2020 o 23:08) Karma článku: 7,80 | Prečítané:  330x

Napriek nepriaznivej situácii ohľadom koronavírusu Botanická záhrada v spolupráci s klubom zorganizovala výstavu bonsajov.Návštevníci si mohli pozrieť 60 drevín.Výstava trvala iba dva dni, viac informácií,foto a video v príspevku.

Text, foto a video: Lórant Kulík

Tohtoročná výstava bonsajov sa mala konať v apríli, ale koronavírus všetko zmenil. Výstavu usporiadali v septembri v zmenšenom rozsahu. Jedinečné bonsaje skúsených pestovateľov, sú dobrým príkladom pre mladých začínajúcich pestovateľov. Návštevníci si prišli na svoje, mohli si zakúpiť mladé rastlinky. Atmosféru počas výstavy v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach spolu s jedným so zaujímavým exponátom s tečúcou vodou, si môžete pozrieť na nasledujúcich krátkych videách.

                                      Bonsaj Vodopád-pestovateľ Dušan Palenčár

Výstava nebola len prehliadkou samotných bonsajov. Začínajúci pestovatelia sa mohli na výstave poradiť so šikovnými a skúsenými pestovateľmi, ktorí sa venujú tomuto ušľachtilému koníčku už niekoľko rokov. Tí skúsenejší začiatočníkom pomohli s nákupom mladých rastliniek a ošetrovateľských potrieb.

                             Bonsaj s vodopádom vystavoval pestovateľ Dušan Palenčár

Návštevníkov najviac zaujal kuriózny bonsaj, ktorý pestovateľ pomenoval ako vodopád. Pri pozornejšom skúmaní sme zistili, že voda v bonsajových miskách naozaj tečie (na snímke a videu). Pestovateľom a vystavovateľom kurióznej rastlinky je Dušan Palenčár z Košíc (na snímke). O svojom koníčku nám pestovateľ ďalej prezradil Pestovaniu bonsajov sa venujem asi 15 rokov. Striedali sa úspechy, ale aj neúspechy. Postupne som spoznával čo jednotlivé druhy bonsajov vyžadujú pre svoj život, ako sa im treba venovať, v skromných dosť nevyhovujúcich balkónových podmienkach. Na tohtoročnej výstave bonsajov vzhľadom na priestory, sme mali len obmedzený počet rastliniek. Ja osobne som vystavoval len tri, vrátane vodopádu (na snímke a videu), ktorý dodal dynamiku a zaujal najmä deti. Na tento druh pestovania ma inšpirovali veľkolepé výstavy vietnamských pestovateľov. Z mojich bonsajov si najviac cením buk lesný, ktorý bol aj na výstave, pretože som ho ako yamadory pripravoval v prírode minimálne tri roky, až tak sa mi ho podarilo „vypiplať” do dnešnej podoby,“ uviedol Dušan Palenčár.

Výstavu sa oplatilo vidieť, všetky vystavené exponáty sú jedninečné. Pestovatelia sú kreatívní, väčšinou realizujú svoje vlastné námety. Pestovanie bonsajov je časovo náročné, ale rastlinky sa pestovateľom odmenia svojou krásou. Výstavu si môžete pozrieť vo fotogalérii a na infračervených snímkach.

                                                Fotogaléria:

                         Infračervená kolorovaná a monochromatická snímka:

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dnes píše Nataša Holinová

Čaj u pána senátora

Pokým nebudú pre kráľov a pompadourky platiť tie isté pravidlá ako pre pospolitý ľud, nič sa nezmení.


Už ste čítali?