Šport: Na podujatí k 50.výočiu MS v lyžovaní vystavujú dobový zoznam slovenských novinárov

Autor: Lórant Kulík | 8.10.2020 o 23:43 | (upravené 9.10.2020 o 15:08) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  156x

Slovenské technické múzeum a SOŠV pripravilo výstavu k 50. výročiu Majstrovstiev sveta v lyžovaní v severských disciplínach vo Vysokých Tatrách.Súčasťou expozície je premietanie filmu a zoznam akreditovaných slovenských novinárov.

Text, foto a video: Lórant Kulík

Majstrovstvá sveta v rôznych športových disciplínach sa skoro vždy vryjú do pamäte nielen fanušíkov, ale aj športovcov. Majstrovstvá sveta v severských disciplínach boli v roku 1970 vo Vysokých Tatrách. Do dejín  športu sa zapísalo najmä preto, že  na podujatie sa prišlo rekordné množstvo divákov.  Majstrovstvá sveta sa konali v bývalej Československej socialistickej republike. V tom období federatívna ČSSR organizovala mnoho významných športových akcií a podujatí, ktoré dnes chýbajú. Generálnym tajomníkom Organizačného výboru bol Ján Mráz (na snímke). Na Štrbskom plese sa od 14. do 22. februára zúčastnilo na pretekoch viac ako 300-tisíc divákov. Režisér Milan Černák spracoval Majstrovstvá sveta v dokumentárnom filme, ktorý si môžete pozrieť na výstave. Ukážka z  premietania filmu je na krátkom videu.

                                                 Čriepky zo zákulisia

Na výstave v Košiciach, sa návštevníci môžu oboznámiť s podrobnou históriou, Majstrovstiev sveta v lyžovaní v severských disciplínach vo Vysokých Tatrách. Okrem spomienkových predmetov, si môžu milovníci športu, na výstavných paneloch prečítať zaujímavé čriepky zo zákulisia. Návštevníci výstavy získajú informácie o prvom použití počítačov na majstrovstvách, ale aj o predaji žrebov. Výstava ponúka množstvo ďalších informácií o organizačnom výbore majstrovstiev v lyžovaní, ale aj ďalšie zaujímavosti. K dispozícii je aj pamätná kniha s podpismi členov vtedajšej vlády Gustáva Husáka , Ľubomíra Štrougala a ďalších.

                                             Akreditovalo sa 473 novinárov

K ďalším zaujímavým kuriozitám patria informácie o prvých farebných televíznych prenosoch. Na podujatie v roku 1970 sa akreditovalo 473 novinárov, podrobnejšie informácie sú uvedené na výstavnom paneli. Súčasťou výstavy je aj podrobný zoznam akreditovaných slovenských novinárov, ktorí sa zúčastnili na Majstrovstvách sveta v roku 1970 (na snímke). Spomenieme niektorých z Východoslovenských novín z Košíc, Róbert Berenhaut, Vincent Mryglot, Jozef Nagy. Na podujatí sa zúčastnili aj žurnalisti z Československej televízie, Karol Polák, Dušan Klinger a ďalší. Celý zoznam slovenských novinárov je (na snímke).

Ak ste milovníkom športu, tak sa príďte pozrieť do technického múzea v Košiciach. Na výstave k 50. výročiu Majstrovstiev sveta v lyžovaní nájdete aj množstvo ďalších zaujímavostí, ktoré neuvádzame. Zábery z výstavy sú vo fotogalérii.

                                                         Fotogaléria:

Zdroj: Panely k výstave - Spomienka na biele opojenie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.


Už ste čítali?