Kuriozity v umení : Nákupný vozík a oranžový dopravný kužeľ zarobil 10-miliónov dolárov

Autor: Lórant Kulík | 24.4.2021 o 0:03 | (upravené 24.4.2021 o 7:56) Karma článku: 9,52 | Prečítané:  1285x

Záhadný pouličný umelec Banksy chytil v roku 2005 do ruky farbu a štetec a premaľoval impresionistický obraz Clauda Moneta, „Jazero s leknami“. Aukčná spoločnosť netušila, že nákupný vozík a kužeľ zarobia milióny libier.

 Text: Lórant Kulík

  Foto: Michael Bowles, VCG Wilson Corbis Getty Images                                           

                                                  Banksy premaľoval Moneta

Banksy neskutočne smelo pretvoril impresionistické dielo Clauda Moneta. Idylku lekien a dreveného mosta doplnil nákupnými vozíkmi a oranžovým dopravným kužeľom. Expert na súčasné európske umenie Alex Branczik tvrdí,  že Banksy s pretvoreným dielom (na snímke), osvetľuje ľahostajnosť konzumnej spoločnosti k životnému prostrediu.

                                                           Impresionizmus

Impresionizmus sa snaží zachytiť atmosféru a okamih danej chvíle. Má mnoho spoločných prvkov s realizmom, na ktorý naväzuje. Impresionisti sa snažili zachytiť atmosféru krajiny v určitom časovom okamihu, ktorý  zanecháva najsilnejší dojem, takzvanú impresiu.

                                                     Lekná Clauda Moneta

Monet začal po roku 1890 maľovať celé série obrazov s rovnakými motívmi v rôznych časových okamihoch. Zaujímavé sú kolekcie obrazov na tému Lekná, ktoré vznikli v rokoch (1895-1926). Napriek rovnakému motívu sa obrazy vzájomne líšia. Dôležitú úlohu hrá dopad svetla v rôznych ročných obdobiach a časových okamihoch. Monetov pôvodný obraz bol jedným zo série impresionistických diel, ktoré Banksy v roku 2005 pretvoril typickým street art štýlom. Vybral si Monetov japonský most cez vodnú záhradu (na snímke). Most stál v období vzniku pôvodného Monetovho obrazu neďaleko severného Francúzska v Giverny (na snímke).

                                          Oranžová bója, lekná  a nákupné vozíky

"Show me the Monet" vystavil Banksy pred aukciou  v londýnskej galérii Sotheby’s. Historici umenia s aukčnými expertmi  ocenili dielo (na snímke) na 4 až 5 miliónov libier. Obraz značne podcenili, kupujúci na aukcii prihadzovali milióny. Dražitelia v Sotheby's uviedli, že Banksyho aktualizované dielo sa 21.októbra 2020  predalo za 7,6 milióna libier. čo je v prepočte približne 9,8 milióna dolárov. Banksy vydražené dielo vytvoril v roku 2005, ktoré prvýkrát predstavil v rámci výstavy. V roku 2020  Banksyho nákupné vozíky s dopravným kužeľom na Monetovom diele, sa na aukcii vydražili za takmer 10 miliónov dolárov.

Zdroj:

https://edition.cnn.com/style/article/banksy-monet-painting-intl-scli-gbr/index.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?