Kuriozity v umení : Nákupný vozík a oranžový dopravný kužeľ zarobil 10-miliónov dolárov

Autor: Lórant Kulík | 24.4.2021 o 0:03 | (upravené 24.4.2021 o 7:56) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  1306x

Záhadný pouličný umelec Banksy chytil v roku 2005 do ruky farbu a štetec a premaľoval impresionistický obraz Clauda Moneta, „Jazero s leknami“. Aukčná spoločnosť netušila, že nákupný vozík a kužeľ zarobia milióny libier.

 Text: Lórant Kulík

  Foto: Michael Bowles, VCG Wilson Corbis Getty Images                                           

                                                  Banksy premaľoval Moneta

Banksy neskutočne smelo pretvoril impresionistické dielo Clauda Moneta. Idylku lekien a dreveného mosta doplnil nákupnými vozíkmi a oranžovým dopravným kužeľom. Expert na súčasné európske umenie Alex Branczik tvrdí,  že Banksy s pretvoreným dielom (na snímke), osvetľuje ľahostajnosť konzumnej spoločnosti k životnému prostrediu.

                                                           Impresionizmus

Impresionizmus sa snaží zachytiť atmosféru a okamih danej chvíle. Má mnoho spoločných prvkov s realizmom, na ktorý naväzuje. Impresionisti sa snažili zachytiť atmosféru krajiny v určitom časovom okamihu, ktorý  zanecháva najsilnejší dojem, takzvanú impresiu.

                                                     Lekná Clauda Moneta

Monet začal po roku 1890 maľovať celé série obrazov s rovnakými motívmi v rôznych časových okamihoch. Zaujímavé sú kolekcie obrazov na tému Lekná, ktoré vznikli v rokoch (1895-1926). Napriek rovnakému motívu sa obrazy vzájomne líšia. Dôležitú úlohu hrá dopad svetla v rôznych ročných obdobiach a časových okamihoch. Monetov pôvodný obraz bol jedným zo série impresionistických diel, ktoré Banksy v roku 2005 pretvoril typickým street art štýlom. Vybral si Monetov japonský most cez vodnú záhradu (na snímke). Most stál v období vzniku pôvodného Monetovho obrazu neďaleko severného Francúzska v Giverny (na snímke).

                                          Oranžová bója, lekná  a nákupné vozíky

"Show me the Monet" vystavil Banksy pred aukciou  v londýnskej galérii Sotheby’s. Historici umenia s aukčnými expertmi  ocenili dielo (na snímke) na 4 až 5 miliónov libier. Obraz značne podcenili, kupujúci na aukcii prihadzovali milióny. Dražitelia v Sotheby's uviedli, že Banksyho aktualizované dielo sa 21.októbra 2020  predalo za 7,6 milióna libier. čo je v prepočte približne 9,8 milióna dolárov. Banksy vydražené dielo vytvoril v roku 2005, ktoré prvýkrát predstavil v rámci výstavy. V roku 2020  Banksyho nákupné vozíky s dopravným kužeľom na Monetovom diele, sa na aukcii vydražili za takmer 10 miliónov dolárov.

Zdroj:

https://edition.cnn.com/style/article/banksy-monet-painting-intl-scli-gbr/index.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Najlepšie mozgy nemôžu teraz vysvetľovať základné učivo (píše Michal Havran)

Na isté veci sa verejnosti nepýtame.

Microsoft predstavil nový Windows 11

Podpora Windows 10 skončí v roku 2025.


Už ste čítali?